14 emerytura 2022 tabela netto. Ile wyniesie? Ci seniorzy zyskają największy zastrzyk gotówki

Kiedy 14 emerytura w 2022 roku trafi na konta seniorów? Termin wypłat 14. emerytury nie jest odległy, a już teraz można sprawdzić, ile wynosi tabela netto. 14 emerytura netto w 2022 roku ze względu na waloryzację jest wyższa niż rok temu. Wiemy, kto dostanie najwięcej.

W 2022 roku seniorom ponownie została wypłacona 13. emerytura, tak jak zapowiadano już w 2021 roku. Niespodzianką okazała się jednak powtórna wypłata 14. emerytury, która w 2022 roku miała już nie powrócić. Na konta seniorów wpłynęła już "trzynastka" a "czternastka" trafi do nich już za kilka miesięcy. Kiedy dokładnie i jakiej kwoty można się spodziewać? Nie każdy dostanie tyle samo.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Kiedy 14 emerytura w 2022 roku? Wypłaty już niebawem

Wypłata 14. emerytur w 2022 roku rozpocznie się 25 sierpnia 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę bez konieczności składania wniosku. Niestety, w przeciwieństwie do 13. emerytury, "czternastka" nie przysługuje wszystkim. Pełną kwotę, która jest równa z najniższą emeryturą, obowiązującą w 2022 roku otrzymają osoby, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostałe osoby otrzymają czternastą emeryturę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Przypominamy, że warunkiem do otrzymania "czternastki" jest też przyznane prawo do jednego z niżej przedstawionych świadczeń do dnia 24 sierpnia 2022:

  • emerytury (w tym pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej);
  • emerytury i renty służb mundurowych i wojskowych;
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej);
  • renty szkoleniowej;
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej;
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. Emerytury MAMA 4+);
  • świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Ile wynosi 14 emerytura 2022 netto? W tym roku kwota jest wyższa

Ponieważ "czternastka" podlega waloryzacji, w 2022 roku jest wyższa niż w roku 2021. Wynosi tyle ile najniższa obowiązująca emerytura, czyli 1217,98 zł netto (na rękę).

14 emerytura 2022 tabela netto. Te osoby zyskają najwięcej

Osoby, których emerytura nie przekracza progu dochodowego, zyskają pełną równowartość najniższej emerytury, pozostali dostaną pomniejszoną kwotę. Rząd szacuje, że będzie to 7,7 mln osób. W naszej galerii umieściliśmy tabelę wypłat.

Więcej o: