To pewne! Podwójna emerytura przysługuje tylko seniorom, którzy złożą dwa wnioski

Podwójna emerytura 2022 jest możliwa w konkretnych przypadkach. Emeryci i emerytki mają prawo ubiegać się o dodatkowy zastrzyk gotówki co miesiąc, ale tylko wtedy, jeśli spełnią określone warunki i złożą dwa wnioski. To nie ZUS wypłaci drugą emeryturę.

W 2022 roku seniorów i seniorki czeka miła niespodzianka. Otrzymają czternastą emeryturę, która z początku nie była planowana na ten rok. Ich konta zasiliła już trzynasta emerytura, ale co poniektórzy mogą jeszcze wnioskować o stałe, dodatkowe świadczenie. Chodzi o podwójną emeryturę, której nie wypłaca ZUS. Komu przysługuje i jak ją otrzymać?

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Podwójna emerytura 2022 dla służb mundurowych. Kto ją wypłaca?

Ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wypłacać dwóch emerytur, niektórzy wojskowi mogą ubiegać się o emeryturę z ZUS, oraz drugą emeryturę z ZER MSWiA. Niestety, o ile jeszcze niedawno niemal wszystkie służby mundurowe mogły pobierać oba świadczenia, obecnie muszą wybrać jedno, które bardziej im się opłaca. Jedynie osoby, które rozpoczęły służbę po 1999 roku, mogą być uprawnione do dwóch świadczeń. Wnioski o prawo do emerytury należy złożyć w obu urzędach.

Julia KamińskaSukienka Julii Kamińskiej to model, który będziesz chciała nosić codziennie

Podwójna emerytura 2022 dla osób, które pracowały za granicą. Potrzebne dwa wnioski

Niektóre osoby spędziły wiele lat w kraju, ale i za granicą, gdzie podjęły pracę. W zależności od kraju mogą różnić się zasady przyznawania emerytury, a jedną z różnic jest np. wiek emerytalny. Jeśli senior, lub seniorka w takiej sytuacji zna już zasady przyznawania obu świadczeń, może złożyć wnioski o przyznanie emerytury zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym pracował. Jeśli taka osoba nadal przebywa za granicą, może pobierać emeryturę z ZUS bez konieczności powrotu do kraju. Dzieje się to w przypadkach, kiedy spełnione są warunki:

  • zamieszkiwanie za granicą w chwili uzyskania prawa do świadczenia,
  • wyjazd z Polski na stałe do jednego z państw członkowskich UE, EFTA lub innego państwa umownego dopiero po przyznaniu świadczenia.

Jak podlewać storczyki, aby bujnie kwitły? Dzięki tej metodzie pąki pojawią się kilka razy w ciągu rokuJak podlewać storczyki? Dzięki tej metodzie pięknie rozkwitną

Podwójna emerytura 2022 dla osób, które opłacały składki w KRUS

Jest jeszcze jedna szansa na podwójną emeryturę. Mają szansę otrzymać ją te osoby, które opłacały składki w KRUS i ZUS. Wówczas, zadbały o dodatkowe środki w wieku emerytalnym. Jest jednak warunek. Składki w KRUS musiały być opłacane przez minimum 25 lat. W tym przypadku również konieczne są dwa wnioski w obu urzędach, aby emerytury zostały przyznane.

Więcej o: