Kogo obowiązują zniżki dla emerytów 2022? Ci seniorzy zaoszczędzą najwięcej

Ulgi i zniżki dla emerytów 2022 to nie tylko te podatkowe. Choć wielu osobom właśnie z tym się kojarzą. Senior może jednak oszczędzać z nimi sporo pieniędzy na co dzień. Dziś przedstawimy kilka najpopularniejszych.

W 2022 roku emeryci mogą korzystać z wielu zniżek i ulg. Nie chodzi tu jedynie o te podatkowe. Wiele innych może być wykorzystywanych przez nich w codziennym życiu. Dzięki temu osoby najstarsze mogą sporo zaoszczędzić. Oto kilka propozycji.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Ulga dla seniora 2022. Leki mogą być nawet bezpłatne

W ramach programu "Leki 75+" który aktywny jest od 2015 roku, niektórzy emeryci mogą otrzymać bezpłatne lekarstwa. Jak możemy domyślić się po nazwie programu, jest on skierowany do osób powyżej 75 roku życia. Wiek nie jest jednak jedynym wymaganiem. Osoba starsza musi być objęta ubezpieczeniem, a refundowany preparat przepisany na receptę przez lekarza. Ponadto medykament musi znajdować się na wykazie leków bezpłatnych. Ich aktualną listę można znaleźć na stronie programu 75plus.mz.gov.pl. W tym obowiązującym od 1 lipca 2022 r. lista bezpłatnych leków dla seniorów zawiera 2052 pozycje obejmujące 178 substancji czynnych w 83 grupach limitowych.

Zniżki dla emerytów 2022 to też te na abonament RTV

Emeryt może być całkowicie zwolniony z opłaty abonamentowej RTV. W tym przypadku ważna jest jednak wysokość emerytury i wiek. Zwolnione są z niej osoby starsze, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury. Co jednak istotne jej wysokość nie może przekraczać miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa GUS. W 2021 roku było to 5681,56 zł brutto więc z opłaty zwolniony będzie senior otrzymujący w 2022 roku świadczenie nie większe niż 2840,78 zł brutto. Warto także podkreślić, że osoby powyżej 75 roku życia, zwolnione są z tych opłat bez względu na dochody.

Ulga dla emerytów 2022: wstępy do muzeów państwowych są tańsze

Mało kto o tym wie, że emeryci i renciści oraz osoby, które ukończyły 65 lat, mają prawo do ulgowych wstępów do muzeów państwowych. Przepisy jednak nie określają, konkretnej wysokości ulgi dlatego jej wysokość zależy od dyrektorów poszczególnych placówek. Podobne zniżki często możemy spotkać też w kinach, teatrach czy na basenach, które, choć nie są objęte żadnym ustawowym obowiązkiem, oferują je starszym obywatelom.

Więcej o: