Waloryzacja emerytur 2022: jest propozycja na 2023 rok. Rząd zapowiada rekordowe podwyżki

Wiele osób zastanawia się, jak wypadnie waloryzacja emerytur 2022 w porównaniu z propozycjami na 2023 rok. Okazuje się bowiem, że rząd przewiduje rekordowe podwyżki. W tej sprawie wypowiedział się ostatnio Stanisław Szwed.

Choć waloryzacja z 2022 roku odbyła się jeszcze nie tak dawno, wszystkie uszy skierowane są teraz w kierunku osób, mówiącym o tym ile może wynieść ta w 2023 roku. Nic w tym dziwnego, bo oraz kolejny słyszymy o rekordowych podwyżkach.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

AdeleAdele schudła 50 kg dzięki diecie? Gwiazda wyjawiła prawdę

Waloryzacja emerytur 2022 kontra propozycja na 2023 rok

Już waloryzacja, jaka miała miejsce w 2022 roku, była nazywana rekordową. Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł wtedy 7%. Najniższa emerytura wzrosła wtedy z 1250,88 zł brutto na 1338,44 zł brutto. Jaki scenariusz czeka nas w 2023 roku? Wiceszef resortu rodziny i pracy Stanisław Szwed był pytany we wtorek 9 sierpnia w TVP Info o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur:

Przyszłoroczna zapowiada się rekordowo, bo niestety mamy też wysoką inflację.

Po czym dodał:

Myślę, że jednak to będzie dwucyfrowa waloryzacja. Oczywiście my prognozujemy w tej chwili. Ta prognoza jest średnioroczna, ale patrząc jednak dzisiaj, na wskaźniki inflacji trzeba założyć, że przyszłoroczna też może być dwucyfrowa.

Dodał także, że w przyszłym roku ten budżet dotyczący środków wsparcia dla emerytów musi być o wiele wyższy, niż w tym roku.

Na czym polega waloryzacja emerytur? Liczą się dwa czynniki

Aby wiedzieć, jak wyliczana jest waloryzacja, warto znać czynniki, jakie mają na nią wpływ. Pierwszy to inflacja w gospodarstwach emeryckich, a więc podwyżki cen towarów, które kupują emeryci z roku poprzedniego. Drugi czynnik to nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac, a więc podwyżek, które dostają pracownicy. Jak wszyscy wiemy, pierwszy z tych wskaźników bije w tym roku rekordy, a w czerwcu i lipcu inflacja osiągnęła rekordowe 15,5 proc. To właśnie z tego powodu wszystkie scenariusze mówią o wysokim wzroście przyszłorocznych świadczeń.

To pewne! Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci nie należy się tylko kobietom. Należy spełnić warunkiTo pewne! Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci nie tylko dla kobiet

Ile wyniesie waloryzacja w 2023 roku? Jest jeszcze kilka scenariuszy

Na temat swoich prognoz co do wysokości waloryzacji rent i emerytur w 2023 roku wypowiedziało się już wcześniej kilka znaczących osób. Szefowej resortu rodziny Marleny Maląg poinformowała, że:

Biorąc pod uwagę dzisiejsze dane, waloryzacja rent i emerytur w 2023 r. będzie na poziomie ok. 10 proc., a może nawet wyższym.

Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego powiedział natomiast, że:

Patrząc na dane o inflacji, trzeba się spodziewać nieco ponad 12 proc. średniorocznej. Inflacja emerycka może być nieco niższa, ale niewiele, zatem do obliczenia waloryzacji trzeba wziąć 12 proc. Realny wzrost wynagrodzeń będzie z kolei niski, bo skonsumuje go inflacja. Wyniesie więc ok. 2 proc. Podsumowując, w przyszłym roku należy się spodziewać waloryzacji na poziomie około 12,4 proc.

Na jeszcze wyższy poziom waloryzacji wskazuje dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH:

W scenariuszu pozytywnym inflacja średnioroczna wyniesie ok. 13 proc. Dodając do tego realny wzrost płac, waloryzacja przekroczy 13,1-13,3 proc.
Więcej o: