Emerytura stażowa, czyli taka, o którą można ubiegać się przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Od lat w Polsce obowiązuje wiek emerytalny 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn). Emerytury stażowe uwzględniają jedynie staż pracy, który miałby być wystarczająco długi.
Na ten moment w Sejmie znajdują się dwa projekty ustawy. Pierwszy, został przygotowany przez "Solidarność". To już trzeci raz, kiedy OPZZ złożył do Sejmu projekt obywatelski. Obecny projekt jest rozpatrywany od 2021 roku, a skierowany został w grudniu do pierwszego czytania. Niestety, prace nad nim wstrzymano. To, o co wnioskują związkowcy, to wcześniejszej emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, jeśli ich okresy składkowe oraz nieskładkowe wynosiłyby 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat dla mężczyzn. W takiej sytuacji, osoby spełniające te kryteria nie mogłyby otrzymać świadczenia niższego niż aktualne. Niestety, na ten moment nadal brak postępów w tej sprawie.
Alternatywny projekt ustawy o emeryturach stażowych złożył też prezydent Andrzej Duda. I chociaż o emeryturach stażowych w 2022 roku nie ma tu mowy, rozważa się wejście ich w życie w 2023. Prezydent o emeryturach stażowych mówił już w trakcie wyborów, a w 2021 roku złożył projekt do Sejmu. Ten wariant uwzględnia prawo do wcześniejszej emerytury dla kobiet po przepracowaniu 39 lat, a dla mężczyzn po przepracowaniu 44 lat. Niestety, prace nad projektem do tej pory nie ruszyły.
Biorąc pod uwagę projekt prezydencki, największą szansę na zysk ze względu na emerytury stażowe mieliby rolnicy. W ich przypadku miałoby zostać wprowadzone dodatkowo obniżenie o pięć lat wieku emerytalnego. W przypadku emerytur stażowych liczyłby się jedynie staż.