Komu opłaca się emerytura po mężu? Te wdowy mogą stracić dużo pieniędzy

Nie każdej wdowie opłaca się pobieranie emerytury po mężu. Kwota, jaką otrzymują kobiety, nie wynosi tyle, ile pobierałby zmarły małżonek. Ponadto jedno z wymagań może zszokować osobę starającą się o to świadczenie. Przez nie można stracić dużo pieniędzy.

Emerytura po mężu to jedynie potoczna nazwa renty rodzinnej. Jest stosowana popularnie ze względu na to, że to właśnie kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z tego świadczenia. Okazuje się, jednak że nie przysługuje ono tylko im, dodatkowo w przypadku wielu z nich jeden warunek dużo zmienia.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Emerytura po mężu nie należ się każdej kobiecie. Ważne są warunki

Nie każda wdowa otrzymać może emeryturę po zmarłym mężu. Przysługuje ona kobiecie która:

  • w chwili śmierci małżonka miała skończone 50 lat lub była niezdolna do pracy;
  • ukończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci;

albo:

  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat.

Poza wdową, o pieniądze z tytułu renty rodzinnej mogą ubiegać się także inne osoby najbliższe, m.in. rodzice, rodzeństwo, dzieci, a także wnuki zmarłego.

Ile wynosi emerytura po mężu? Kwoty różnią się

Aby wdowa mogła pobierać emeryturę po mężu, musi zrzec się w pierwszej kolejności prawa do własnego świadczenia emerytalnego. Niestety nawet gdy to zrobi, nie otrzymuje ona 100% kwoty, którą otrzymywałby za życia jej zmarły małżonek. Emerytura po mężu wynosi w przypadku wdowy 85 procent świadczenia. Wnioskujących może być jednak więcej, niż jedna osoba. Wówczas otrzymają:

  • w przypadku gdy uprawnione są 2 osoby, wysokość renty to 90% świadczenia;
  • jeśli uprawnione są 3 osoby i więcej, to wysokość wynosi 95% świadczenia.

Mając taką wiedzę, wdowa może obliczyć czy na pewno nie będzie stratna, wybierając rentę rodzinną zamiast własnego świadczenia emerytalnego.

Nadchodzą miany w rencie rodzinnej, czyli wdowiej emeryturze? Kobiety mogłyby liczyć na wyższe świadczenie

W sejmie jeszcze w 2021 roku pojawił się projekt dający kobietom nadzieje na wyższe świadczenia. Propozycja ta zakłada, że wdowa lub wdowiec mogliby zachować swoje świadczenie i do tego pobierać jeszcze 25 proc. renty rodzinnej albo dostawać wdowią emeryturę i 25 proc. swojej dotychczasowej emerytury. Każdy miałby możliwość wyboru w zależności od tego, która opcja byłaby finansowo korzystniejsza. Niestety na ten moment nie wiadomo nic o przyszłości tych założeń.

Więcej o: