Nowa ulga dla seniorów 2022, to szansa na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych. Są jednak warunki

Nowa ulga dla seniorów, którą wprowadzono w 2022 roku to duża szansa na zastrzyk gotówki. Wiele osób może zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych, jeśli spełni określone warunki. Te osoby nie zapłacą podatku i będzie obowiązywał je tzw. PIT-0.

W 2022 roku seniorzy mogą wiele zyskać. Na ich konta wpłynęła trzynasta emerytura, a znaczna część z nich otrzyma też czternastą emeryturę już bardzo niedługo. Na ich korzyść wprowadzono też specjalną ulgę podatkową, która może być zyskiem aż do kilku tysięcy złotych. W jakich przypadkach obowiązuje?

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

PIT-0 nie dla wszystkich seniorów. Te osoby zyskają na nowej uldze

Nowa ulga dla seniorów to tzw. PIT-0. Ulga podatkowa ma wpływ na wynagrodzenie osób, które pomimo wieku emerytalnego wciąż pracują. Jeśli jednocześnie pobierają emeryturę, mogą oni wykorzystać tylko kwotę wolną, która wynosi 30 tys. złotych. Dzięki temu będą zwolnieni z dodatkowych opłat i zaoszczędzą nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Ulga podatkowa obowiązuje od 1 stycznia 2022, ale nie każdy senior o tym pamięta. Warto wiedzieć o tej uldze podatkowej również dlatego, że osoby, które nie pobierają świadczeń z ZUS, a osiągnęły wiek emerytalny, mogą zaoszczędzić na kwocie wolnej od podatku o wiele więcej. Obowiązuje ich kwota wolna od podatku w wysokości 85 528 zł rocznie. Warunkiem jest, aby podatnik podlegał ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu Ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nowa ulga dla seniorów, czyli PIT-0 może zależeć od rodzaju umowy

Niezależnie, czy senior pobiera emeryturę i pracuje, czy zdecydował się jedynie na kontynuację pracy w zawodzie, obowiązują warunki dot. rodzaju zatrudnienia. O ile seniorzy mogliby obawiać się, że ulga przysługuje im wyłącznie przy umowie o pracę, o tyle mogą być spokojni. Umowa o pracę nie jest niezbędna. Wystarczy umowa zlecenie, która również zalicza się do ulgi PIT-0. Niestety, jeśli senior zatrudniony jest na umowę o dzieło, nie może liczyć na dodatkowe pieniądze

Więcej o: