W momencie gdy wypłacane są trzynastki lub 14 emerytury seniorzy marzą, aby dwa świadczenia wpływały na ich konta co miesiąc. Niektórzy emeryci jednak nie muszą o tym marzyć. Oni mogą starać się o dwie emerytury jednocześnie. Jakie wymagania należy spełnić? Wyjaśniamy.
W naszym kraju nie ma możliwości pobierania dwóch świadczeń emerytalnych jednocześnie z ZUS. Z tego też powodu drugiej emerytury należy doszukiwać się w innych miejscach. Mają na nią możliwość osoby które:
Jeżeli chcemy otrzymywać podwójną emeryturę, ważne jest także, osiągniecie wieku emerytalnego. Po raz ostatni zmieniono go 1 października 2017 roku. Od tej pory wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Jeżeli w ciągu swojego życia pracowałeś w Polsce i innym kraju UE, bądź takim, z którym Polska zawarła odpowiednie umowy, jest szansa, że otrzymasz podwójną emeryturę. W obydwu państwach należy spełnić określone warunki emerytalne, a także złożyć odpowiednie wnioski. Dla przykładu w Niemczech należy najpierw przez co najmniej 60 miesięcy (5 lat) opłacać składki. Taka samą szansę mają emeryci, którzy płacili składki do ZUS-u i KRUS-u. Sytuacja ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu.
Ponieważ tak jak już wspomnieliśmy, ZUS nie może wypłacać dwóch emerytur jednocześnie, niektórzy mundurowi mogą ubiegać się o emeryturę z ZUS, oraz drugą emeryturę z ZER MSWiA. Co jednak istotne nie każdy emeryt bezie miał na to szanse. Od niedawna jedynie osoby, które rozpoczęły służbę po 1999 roku, mogą być uprawnione do dwóch świadczeń. Wnioski o prawo do emerytury należy złożyć w obu urzędach.