Podwójna emerytura wypłacana co miesiąc dożywotnio? Tak, to możliwe! Potrzebne są dwa wnioski

Choć dla wielu może wydawać się to jedynie marzeniem, podwójna emerytura może być wypłacana co miesiąc dożywotnio. Aby się tak stało, należy złożyć dwa wnioski, lecz tylko jeden z nich do ZUS-u. Wytłumaczymy dziś, kto może otrzymać dwa świadczenia emerytalne jednocześnie.

W momencie gdy wypłacane są trzynastki lub 14 emerytury seniorzy marzą, aby dwa świadczenia wpływały na ich konta co miesiąc. Niektórzy emeryci jednak nie muszą o tym marzyć. Oni mogą starać się o dwie emerytury jednocześnie. Jakie wymagania należy spełnić? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Podwójna emerytura co miesiąc przyznawana jest w trzech przypadkach

W naszym kraju nie ma możliwości pobierania dwóch świadczeń emerytalnych jednocześnie z ZUS. Z tego też powodu drugiej emerytury należy doszukiwać się w innych miejscach. Mają na nią możliwość osoby które:

  1. pracowały w służbach mundurowych;
  2. pracowały w Polsce i za granicą;
  3. opłacały składki w ZUS i KRUS;

Jeżeli chcemy otrzymywać podwójną emeryturę, ważne jest także, osiągniecie wieku emerytalnego. Po raz ostatni zmieniono go 1 października 2017 roku. Od tej pory wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Podwójna emerytura dla osoby pracującej za granicą i rolnika

Jeżeli w ciągu swojego życia pracowałeś w Polsce i innym kraju UE, bądź takim, z którym Polska zawarła odpowiednie umowy, jest szansa, że otrzymasz podwójną emeryturę. W obydwu państwach należy spełnić określone warunki emerytalne, a także złożyć odpowiednie wnioski. Dla przykładu w Niemczech należy najpierw przez co najmniej 60 miesięcy (5 lat) opłacać składki. Taka samą szansę mają emeryci, którzy płacili składki do ZUS-u i KRUS-u. Sytuacja ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Dwie emerytury wypłacane jednocześnie dla służb mundurowych

Ponieważ tak jak już wspomnieliśmy, ZUS nie może wypłacać dwóch emerytur jednocześnie, niektórzy mundurowi mogą ubiegać się o emeryturę z ZUS, oraz drugą emeryturę z ZER MSWiA. Co jednak istotne nie każdy emeryt bezie miał na to szanse. Od niedawna jedynie osoby, które rozpoczęły służbę po 1999 roku, mogą być uprawnione do dwóch świadczeń. Wnioski o prawo do emerytury należy złożyć w obu urzędach.

Więcej o: