Oficjalnie: podwójna emerytura może być wypłacana dożywotnio. Przysługuje w aż trzech przypadkach

Podwójna emerytura może trafić do trzech grup seniorów. Będzie wypłacana dożywotnio, ale nie z ZUS. Jakie warunki należy spełnić, aby pobierać podwójną emeryturę? Podpowiadamy, dla kogo jest podwójna emerytura i dlaczego akurat ci seniorzy dostaną zastrzyk gotówki.

Podwójna emerytura może wiele zmienić w życiu finansowym seniora. Emeryci od lat skarżą się na niskie świadczenia, a trzynasta i czternasta emerytura to zastrzyk gotówki, który niestety jest jednorazowy. Podwójna emerytura może być wypłacana dożywotnio, jednak wyłącznie w trzech przypadkach. ZUS nie może wypłacać dwóch emerytur jednocześnie. Jak zatem ją otrzymać? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Podwójna emerytura dla seniorów, którzy pracowali za granicą

Jeśli senior, lub seniorka przekroczyli wiek emerytalny - zazwyczaj przysługuje im emerytura z ZUS. Jeśli jednak część swojego życia spędzili poza granicami kraju, wykonując pracę całkowicie legalną, to mogą otrzymywać emeryturę również z innego Państwa. Wówczas, należy złożyć wniosek o emeryturę także w odpowiednim urzędzie, który zajmuje się wypłacaniem emerytury w kraju, w którym ów senior pracował, a także w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Polsce. Trzeba mieć na uwadze, że wiek emerytalny w zależności od kraju może się różnić. W przypadku seniorów i seniorek, którzy opuścili granice Polski na stałe, warto wiedzieć, że mogą pobierać emeryturę z ZUS, nie wracając do Polski. Warunki to:

  • zamieszkiwanie za granicą w chwili uzyskania prawa do świadczenia,
  • wyjazd z Polski na stałe do jednego z państw członkowskich UE, EFTA lub innego państwa umownego dopiero po przyznaniu świadczenia.

Anita SokołowskaAnita Sokołowska w bikini. "Shakespeare napisałby sonet o Pani nogach"

Podwójna emerytura dla osób, które opłacały składki w KRUS

Składki ZUS są podstawą do otrzymywania emerytury podstawowej, jednak jest jeszcze jeden rodzaj emerytury, na którą emeryci mogli sobie "uzbierać" przez lata. Chodzi o opłacanie składek w KRUS, które owocuje drugim, równoległym świadczeniem. Warunkiem do otrzymania emerytury w KRUS jest wiek emerytalny, ale też opłacanie składek przez minimum 25 lat. Potrzebne są też dwa wnioski.

Halle BerryBerry: "Dziękuję wytwórni, że obsadziła mnie w tym beznadziejnym filmie"

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Zasady przyznawania uległy zmianie

Służby mundurowe do niedawna mogły pobierać dwie emerytury. Przysługiwała im jednakowo ta z ZUS, która nazywana jest cywilną, oraz mundurowa, wypłacana przez ZER MSWiA. Obecnie jest to nadal możliwe, ale warunki są bardziej rygorystyczne. Na ten moment byli żołnierze muszą zdecydować, która emerytura jest dla nich korzystniejsza i wybrać tylko jedną. Jest jednak grupa, której wybór nie obowiązuje, ponieważ otrzymają oba świadczenia. To osoby, które rozpoczęły służbę po 1999 roku. Wnioski o prawo do emerytury muszą złożyć w obu urzędach.

Więcej o: