Nowa ulga dla seniorów 2022, to szansa na duży zastrzyk gotówki. Niektórzy zaoszczędzą kilka tysięcy

Nowa ulga dla seniorów może oznaczać duży zastrzyk gotówki. W 2022 roku wszedł w życie bowiem PIT-0, który pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. PIT zero dla seniora obowiązuje już od lipca, zatem już teraz można na tym skorzystać. W jaki sposób?

Nowa ulga dla seniorów weszła w życie w lipcu tego roku. Już teraz PIT zero obowiązuje w określonych przypadkach i pomaga seniorom zyskać dodatkowe pieniądze. Na czym polega i komu przysługuje?

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

PIT-0, czyli nowa ulga dla seniorów. Nie tylko emeryci na niej skorzystają

Nowa ulga dla seniorów obowiązuje zarówno tych, którzy mają prawo do pobierania świadczeń emerytalnych, jak i tych, którym nie przysługuje ono jeszcze, pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Co to oznacza? Przede wszystkim PIT-0 jest skierowany do pracujących seniorów. W ramach tzw. Polskiego Ładu, seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie zrezygnowali z pracy, obowiązuje zwolnienie z konieczności zapłaty podatku dochodowego. Skorzystają z ulgi tylko wtedy, jeśli pracując, osiągnęli wiek 60. lat (dla kobiet), 65. (dla mężczyzn), a także są upoważnieni do pobierania:

  • emerytury lub renty rodzinnej z ZUS,
  • emerytury albo renty rodzinnej z KRUS,
  • emerytury bądź renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń,
  • świadczeń przysługujących w związku ze zwolnieniem ze służby mundurowej, albo służby stałej funkcjonariusza,
  • uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.

Oprócz tego, z ulgi PIT-0  skorzystają młodzi, poniżej 26. roku życia.

Komu nie przysługuje PIT-0? Te warunki uniemożliwiają skorzystanie z ulgi dla seniora

Niestety, z ulgi nie skorzystają wszyscy pracujący seniorzy, którzy spełnili powyższe warunki. Istnieje jeszcze jedna, bardzo ważna zasada korzystania z PIT-0. Mogą być oni zatrudnieni na umowie o prace, albo umowie zleceniu. Nie skorzystają z ulgi jednak wtedy, kiedy ich dochody oparte są o:

  • umowę o dzieło oraz umowy praw autorskich
  • zasiłki chorobowe i inne zasiłki ubezpieczenia społecznego
  • zwolnienie z podatku dochodowego (np. świadczeń z tytułu podróży służbowej czy ZFŚS)
  • zwolnienie z poboru podatku na podstawie rozporządzenia

Jak otrzymać ulgę dla seniora 2022? Potrzebny jest wniosek o PIT-0

Podsumowując, na nowej uldze można wiele zyskać. Z podatku zostaje zwolniona kwota przychodu seniora nieprzekraczająca 85 528 złotych w roku podatkowym. Dotyczy to sumy wszystkich pobieranych przez niego środków wolnych od podatku w ramach PIT-0. Jeśli więc senior, lub seniorka zarabiają rocznie kwotę znajdującą się w tabeli najbliżej granicy nie do przekroczenia, ich roczny zysk może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Możliwość składania wniosku jest bardzo elastyczna. Senior, lub seniorka sami decydują, w którym momencie chcą złożyć wniosek. Jest on rozpatrywany przez około miesiąc w ZUS. Więcej szczegółów, oraz wzór formularza znajduje się tutaj.

Więcej o: