Podwójna emerytura może być wypłacana dożywotnio, ale wyłącznie niektórym seniorom. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wypłacać podwójnych świadczeń, zatem konieczne jest złożenie drugiego wniosku, ale gdzieś indziej. Gdzie dokładnie? Wyjaśniamy, jak zyskać podwójne świadczenie.
Rolnicy, którzy przed emeryturą opłacali składki w KRUS przez okres minimum 25. lat, mogą ubiegać się o drugą emeryturę. Biorąc pod uwagę, że pierwsza przysługuje im z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w momencie uzyskania wieku emerytalnego, o drugą mogą wnioskować osobno. Drugą emeryturę, tą z KRUS mogą otrzymać wyłącznie te osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r.
Podwójna emerytura jest również możliwa dla tych osób, które legalnie pracowały za granicą. Mają szansę uzyskać dodatkowe świadczenie, jeśli były ubezpieczone nie tylko w ZUS, ale i w urzędzie kraju, w którym przebywały. Wówczas, powinny złożyć wniosek o przyznanie emerytury po ukończeniu wieku emerytalnego, w dwóch urzędach. Należy jednak pamiętać, że wiek emerytalny w zależności od kraju może się różnić.
Podwójna emerytura dla służb mundurowych, ale na nowych zasadach
Do niedawna służby mundurowe mogły pobierać dwa świadczenia. Jedno wypłacał ZUS, a drugie MSWiA. Aktualnie, żołnierze muszą podjąć decyzję, która emerytura jest dla nich korzystniejsza. Wypłacana będzie tylko jedna, ale dożywotnio. Są jednak wyjątki. Rząd zdecydował, że dwie emerytury będą nadal przysługiwały, ale tylko osobom, które podjęły służbę po 1999 roku. Dla tych osób nadal jest szansa na pozyskiwanie dodatkowego świadczenia. Jest jeszcze jeden warunek. Muszą oni po zakończeniu służby wojskowej, podjąć się służby cywilnej.