Ile można dorobić na emeryturze? Nowe zasady od 1 września 2022 nie obejmują każdego

Kiedy świadczenie emerytalne jest zbyt małe, warto dorobić do niego "parę groszy". Jaka kwota jest to w rzeczywistości? Od 1. września 2022 obowiązują nowe wytyczne. Ile można dorobić na emeryturze? Jest pewna grupa osób, której limity nie obowiązują.

Emerytury w 2022 roku wzrosły ze względu na waloryzację. Nie każdy emeryt jest jednak usatysfakcjonowany kwotą, którą otrzymuje. Jeśli jest w pełni sił i chce podjąć pracę pomimo pobieranego świadczenia, ma do tego pełne prawo. Niektórzy seniorzy nie muszą martwić się o obowiązujące w tym temacie progi dochodowe. Inni zaś, powinni zwrócić na nie uwagę, zwłaszcza że uległy zmianie.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Ile można dorobić do emerytury? Te osoby nie muszą się martwić

Powszechny wiek emerytalny, który nadal obowiązuje w 2022 roku, to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. ZUS podtrzymuje zasadę, wobec której seniorzy i seniorki, którzy przekroczyli ten wiek, mogą bez limitu dorabiać do emerytury, nie martwiąc się o obowiązujące progi. Inaczej wygląda to natomiast w przypadku rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego.

Monika Olejnik Monika Olejnik zaskakuje neonową stylizacją. "Ta sukienka to kosmos"

Od 1. września 2022 można dorobić do emerytury więcej

Jak donosi next.gazeta.pl, od 1. września 2022 zmieniły się limity, dla pracujących świadczeniobiorców.  ZUS z początku ogłosił, że będą one nieco niższe, nawet o kilkadziesiąt złotych. Na serwisie Infor.pl czytamy zaś, że najnowsze wytyczne wyglądają następująco:

  • Kwota przychodu odpowiadająca 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pierwszy kwartał wyniesie 4309,40 zł,
  • Kwota przychodu odpowiadająca 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za drugi kwartał będzie wynosiła 8003,20 zł.

Nacięcie krocza w czasie porodu jest dla kobiety niebezpieczne Kobiety chcą rodzić w makijażu! Powód tej decyzji może zaskoczyć

Ile można dorobić do emerytury? Będą nowe limity zimą

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie br. Seniorzy muszą być czujni, bowiem zmienią się znowu od 1 grudnia 2022 r. Ci seniorzy, którzy nie spełniają kryterium wieku, powinni regularnie monitorować poziom swoich dodatkowych zarobków i pozostać wyjątkowo czujni.

Więcej o: