Emerytury w 2022 roku wzrosły ze względu na waloryzację. Nie każdy emeryt jest jednak usatysfakcjonowany kwotą, którą otrzymuje. Jeśli jest w pełni sił i chce podjąć pracę pomimo pobieranego świadczenia, ma do tego pełne prawo. Niektórzy seniorzy nie muszą martwić się o obowiązujące w tym temacie progi dochodowe. Inni zaś, powinni zwrócić na nie uwagę, zwłaszcza że uległy zmianie.
Powszechny wiek emerytalny, który nadal obowiązuje w 2022 roku, to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. ZUS podtrzymuje zasadę, wobec której seniorzy i seniorki, którzy przekroczyli ten wiek, mogą bez limitu dorabiać do emerytury, nie martwiąc się o obowiązujące progi. Inaczej wygląda to natomiast w przypadku rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego.
Jak donosi next.gazeta.pl, od 1. września 2022 zmieniły się limity, dla pracujących świadczeniobiorców. ZUS z początku ogłosił, że będą one nieco niższe, nawet o kilkadziesiąt złotych. Na serwisie Infor.pl czytamy zaś, że najnowsze wytyczne wyglądają następująco:
Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie br. Seniorzy muszą być czujni, bowiem zmienią się znowu od 1 grudnia 2022 r. Ci seniorzy, którzy nie spełniają kryterium wieku, powinni regularnie monitorować poziom swoich dodatkowych zarobków i pozostać wyjątkowo czujni.