Emerytura, pomimo tego, że w 2022 roku jest wyższa (uległa waloryzacji), dla wielu seniorów nadal jest niewystarczająca. Rosnąca inflacja nie sprzyja zadowoleniu z dochodów, nie mówiąc o stałych wydatkach, np. zakupie leków. Wzrastają wszelkie opłaty, a więc warto zadbać o dodatkowe źródło dochodu. Nie każdy emeryt może jednak pozwolić sobie na dorabianie do emerytury. Są inne wyjścia, np. tzw. dodatki. Te przysługujące po 65. roku życia, mogą być wyjątkowo korzystne.
Jeden z największych obowiązujących dodatków do emerytury przysługuje głównie kobietom. O ile w przypadku mężczyzn mówi się o dodatkach po 65. roku życia, w przypadku kobiet wystarczy 60 lat. Wynika to z wieku emerytalnego. Program Mama 4+ skierowany jest do kobiet, które zrezygnowały z pracy, na rzecz wychowania czwórki, lub większej gromadki dzieci. Skoro porzuciły ścieżkę zawodową, przysługuje im znikoma emerytura, lub... całkowity jej brak. Rząd pochyla się nad takimi przypadkami i oferuje uzupełnienie przysługującego im świadczenia o tyle, ile brakuje im do emerytury minimalnej, obowiązującej w danym roku. Oznacza to, że jeśli seniorka pobiera 217,98 zł netto (na rękę), otrzyma comiesięczny dodatek w postaci 1000 złotych, dożywotnio i co miesiąc. W szczególnych przypadkach świadczenie dotyczy również mężczyzn.
Senior, lub seniorka, którzy osiągną wiek emerytalny, mogą ubiegać się o tzw. 500 plus dla seniora. To potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Mogą otrzymywać je nie tylko emeryci, ale jest kilka warunków. 500 plus dla seniora, jest uzależnione m.in. od stanu zdrowia seniora, jego dochodów, miejsca zamieszkania (musi być to teren Polski) i obywatelstwa (wyłącznie polskie). Emeryci, którzy ukończyli 75 lat, otrzymują dodatek bez konieczności załączania dokumentów o stanie zdrowia. Świadczenie wypłacane jest dożywotnio.
Emeryci po 65. roku życia i emerytki po 60. roku życia, mogą ubiegać się o 200 złotych do emerytury, ale nie z ZUS. Wypłacane jest po przepracowaniu odpowiednio 25 lat (mężczyźni) i 20 lat (kobiety). Zawód jest tutaj szczególnie ważny, ponieważ dodatek dotyczy osób, które służyły w OSP, lub udzielali pomocy, jako ratownicy górscy. Świadczenie otrzymają z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.