Podwyżki składek na ZUS od nowego roku. Szykuje się "najwyższy w historii wzrost"?

Są już prognozy przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w 2023 roku, a tym samym składki ZUS dla firm. Niestety dla przedsiębiorców nie jest to dobra wiadomość, gdyż niewykluczone są rekordowe podwyżki.

Przewidywane przeciętne wynagrodzenie w 2023 roku ma wynieś 6935 zł brutto. Ten wzrost pozostaje nie bez znaczenia dla przedsiębiorców, ponieważ jest to równoznaczne z podwyżką składek ZUS. Ile będą zatem wynosiły? Firma inFakt przedstawiła wyliczenia na podstawie przyjętego projektu ustawy budżetowej na przyszły rok oraz rozporządzenia ws. minimalnego wynagrodzenia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Składki ZUS dla firm 2023 mogą być rekordowo wysokie

Według prognoz przeciętne wynagrodzenie w przyszłym roku ma wzrosnąć o 17,1 procent. Jak wskazują wyliczenia Piotra Juszczyka głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt, dla przedsiębiorców może oznaczać to bardzo duże podwyżki składek ZUS. 

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie wynosi ona 1211,28 zł, a w 2023 ma to być już 1418,48 zł - bez składki zdrowotnej, naliczanej osobno w zależności od wybranej formy opodatkowania. - Oznacza to najwyższy w historii wzrost, o 207,20 zł miesięcznie – wskazuje ekspert.

Płaca minimalna 2023 wzrośnie nie raz a dwa razy. To oznacza zmiany dla ponad 2 mln Polaków

W 2023 roku pierwsza podwyżka płacy minimalnej planowana jest w styczniu. Polacy mają wówczas otrzymywać wynagrodzenie na poziomie minimum 3383 zł brutto. Od lipca pensja minimalna ma zostać podwyższona drugi raz i wynosić 3450 zł brutto. Skąd taka decyzja? Ma to być wynik wysokiej inflacji. Już w sierpniu 2022 roku osiągnęła rekordowy poziom 16,1 procent i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miała wyhamować. 

Więcej o: