To pewne! Kluczowe zmiany w legitymacji emeryta zaczną obowiązywać już niedługo. Znamy termin

Zmiany w legitymacji emeryta zostaną wprowadzone już niedługo. Dla wielu seniorów mogą stanowić prawdziwą rewolucję, a przy okazji okazać się bardzo korzystne. Kto na tym skorzysta i kiedy zmiany w legitymacji emeryta wchodzą w życie? Odpowiadamy.

Legitymacja emeryta to specjalny dokument, który należy wyrobić w urzędzie. Konieczne jest złożenie wniosku i dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu, senior ma szansę otrzymać prawo do specjalnych ulg w obrębie komunikacji miejskiej, czy wydarzeń kulturalnych. W najbliższym czasie przewidziano zmiany.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Legitymacja emeryta. Kto może ją otrzymać i jak wnioskować?

Legitymacja emeryta obowiązuje wyłącznie w trzech przypadkach. Nie zawsze wystarczy osiągnąć wiek emerytalny, który w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. To tylko jeden z przypadków. Pozostałe dwa, to np. beneficjenci emerytur pomostowych, rent, rent socjalnych, czy nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Trzeci przypadek otrzymania legitymacji emeryta jest wtedy, kiedy emeryt wnioskuje o wymianę dokumentu na wykonanie w nowej wersji, lub gdy został zgubiony, albo uległ uszkodzeniu. Aby otrzymać legitymację, konieczne jest też złożenie wniosku w ZUS. Można tego dokonać drogą elektroniczną, lub osobiście w urzędzie.

Legitymacja emeryta uprawnia do wielu zniżek. Jakich dokładnie?

Ulgi, które można uzyskać na podstawie legitymacji emeryta, to:

  • Odliczenie kosztów (powyżej 100 zł) zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku,
  • Zniżki na leki,
  • Zwolnienie z części opłat podczas rehabilitacji,
  • Zniżki i ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury,
  • Zniżki w komunikacji miejskiej.

Zmiany w legitymacji emeryta. Od kiedy wchodzą w życie i czego dotyczą?

Od 2023 roku seniorzy będą mieli pewne ułatwienie. Do tej pory legitymacja emeryta obowiązywała w formie plastikowej. Od nowego roku, będzie można korzystać z niej również w formie elektronicznej. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie ZUS, a następnie korzystać z ulg za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel. Senior będzie musiał jedynie dodać do wirtualnego portfela dokument mLegitymacja. Legitymacja będzie wydawana bezpłatnie.  

Więcej o: