Ci seniorzy dostaną podwójną emeryturę co miesiąc i dożywotnio. Wystarczy, że złożą dwa wnioski

Podwójna emerytura jest możliwa tylko dla tych seniorów, którzy spełnią określone warunki. Jest to możliwe w trzech przypadkach, a oprócz tego należy złożyć aż dwa wnioski w różnych miejscach. Drugiej emerytury nie wypłaci jednak ZUS. Kto za to odpowiada?

Podwójna emerytura jest możliwa, ale nie z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wypłacić dwóch świadczeń równolegle, jednak oprócz świadczenia podstawowego seniorzy mają szansę także na emeryturę z innych urzędów. Jest to możliwe jedynie w trzech przypadkach.

Interesujesz się świadczeniami? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Podwójna emerytura dla osób, które pracowały za granicą

Emeryci, którzy przez pewien czas mieszkali i pracowali w Polsce, naturalnie mogą otrzymywać podstawowe świadczenie. Jeśli jednak podczas swego życia pracowali i mieszkali także poza granicami kraju, mają prawo ubiegać się o drugie świadczenie w kraju, z którym byli również związani zawodowo. Jeśli emeryt złoży wniosek w ZUS, a także w odpowiednim urzędzie za granicą, musi pamiętać o tym, że w zależności od kraju wiek emerytalny może się różnić.

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Zmiany w 2022

Tak zwani mundurowi, czyli służby, które przeszły na emeryturę, mogą pobierać dwie emerytury, ale nie z ZUS. Do niedawna, możliwe było pobieranie równolegle emerytury cywilnej, ale również mundurowej. Tę drugą, wypłacało ZER MSWiA. Obecnie, żołnierze na emeryturze muszą wybrać jedną emeryturę, która bardziej im się opłaca. Wyjątek stanowią mundurowi, którzy służbę rozpoczęli po 1999 roku. Dla nich przewidziane są obie emerytury wypłacane dożywotnio.

Podwójna emerytura dla tych, którzy opłacali składki w KRUS

Nie tylko ZUS, ale i KRUS może wypłacać emeryturę, jeśli emeryt, czy emerytka w przeszłości odprowadzali składki. Opłacanie składek musiało trwać przynajmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 w przypadku kobiet. Jeśli tak było, mogą złożyć wniosek o emeryturę w dwóch urzędach i otrzymywać oba świadczenia równolegle i dożywotnio.

Więcej o: