Ta grupa seniorów dostanie dożywotnio 200 złotych do emerytury. Wniosku nie złożą w ZUS

Niektórzy seniorzy mają szansę na to, aby pobierać dodatkowe 200 złotych do emerytury co miesiąc. Pieniądze będą wpływały na ich konto dożywotnio, ale nie wypłaci ich ZUS. Kto może ubiegać się o to świadczenie i gdzie należy złożyć wniosek o 200 złotych do emerytury?

Najniższa emerytura w 2022 roku wynosi 1217,98 zł netto. Niestety, ta kwota nie zawsze wystarcza, aby emeryci mogli cieszyć się życiem na godnym poziomie. Rosnąca inflacja, wzrost kosztów utrzymania lokalu, czy ceny leków mogą budzić niepokój, nie tylko u najstarszych obywateli. Liczy się każdy grosz, który może zwiększyć wysokość świadczenia emerytalnego. Rząd co prawda wypłacił czternastą i trzynastą emeryturę, ale warto zastanowić się, gdzie jeszcze szukać dodatkowych środków. Nie wszystkie świadczenia można nabyć z ZUS. 200 złotych do emerytury przysługuje z zupełnie innego źródła.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?

200 złotych do emerytury co miesiąc. Komu należy się świadczenie?

200 złotych do emerytury może być wypłacane co miesiąc i dożywotni. Te pieniądze wypłacane są emerytom w zależności od zawodu, który wykonywali. Są przeznaczone np. dla strażaków OSP, a od 2022 roku otrzymają je również seniorzy służący w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, oraz służący w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. To niestety niejedyne wymagania.

Dla kogo jest 200 złotych do emerytury? Należy spełnić te warunki

Powyższe grupy potencjalnych świadczeniobiorców muszą spełnić też inne warunki. Są to:

  • ukończony wiek emerytalny,
  • czynne uczestnictwo w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku przez okres minimum 25 lat w przypadku mężczyzn i przez 20 lat w przypadku kobiet

200 złotych do emerytury. Wniosek musi być złożony wraz z oświadczeniem świadka

200 złotych do emerytury można otrzymać po złożeniu wniosku, ale nie w ZUS. Kontrowersyjnym faktem jest również to, że aby złożyć wniosek, niezbędny jest... świadek. Wniosek należy kierować do miejskiego lub powiatowego komendanta Straży Pożarnej. Oprócz tego należy:

  • Wypełnić wniosek z klauzulą RODO,
  • Znaleźć trzech świadków, którzy wypełnią oświadczenia potwierdzające udział wnioskującego w akcjach ratowniczych, przy czym jeden z nich musi być osobą, która pełniła funkcję publiczną lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej,
  • Udać się do urzędu gminy w celu potwierdzenia wiarygodności oświadczeń świadków,
  • Wraz z wnioskiem oraz oryginałami oświadczeń udajemy się do powiatowego lub miejskiego komendanta Staży Pożarnej.
Więcej o: