Do kiedy wypłacana jest czternasta emerytura 2022? Te osoby nie doczekają się zastrzyku gotówki

Wypłaty 14. emerytury 2022 ruszyły 25 sierpnia. Niektórzy emeryci już mogą cieszyć się dodatkowym świadczeniem. Niestety, są też tacy, którzy nadal jej nie dostali. Komu przysługuje czternasta emerytura 2022, a kto nie ma już na co czekać? Wyjaśniamy.

Czternasta emerytura w 2022 pozytywnie zaskoczyła seniorów. Choć nie zakładano, że ponownie zostanie wypłacona, powróciła - i to wyższa niż w roku poprzednim. Waloryzowane świadczenie nie jest jednak wypłacone na tych samych zasadach, co trzynasta emerytura. Termin wypłat rozpoczął się już w ubiegłym miesiącu i nie potrwa długo. Warto zorientować się, komu przysługuje to świadczenie.

Interesujesz się tematyką świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Ile wynosi 14 emerytura 2022 netto? To tyle, ile najniższa emerytura

Wysokość najniższej emerytury 2022 wzrasta wraz z waloryzacją. W 2022 roku zmieniła się o 87,56 zł brutto. Tyle samo, ile wynosi najniższa emerytura w kraju, wynosi też inne świadczenie, tyczy się to zarówno trzynastej, jak i czternastej emerytury. W 2022 roku jest to 1338,44 zł brutto, co daje 1217,98 zł netto. Niestety, nie każdy otrzyma taką samą kwotę czternastej emerytury. Obowiązują warunki.

Olga KalickaOlga Kalicka pozuje w kusym bikini. Fanka "wyglądasz obłędnie"

Dla kogo jest czternasta emerytura 2022? Te osoby jej nie dostaną

Dla niektórych emerytów wypłata czternastej emerytury nie stanowi żadnej zmiany w zakresie finansów. Pieniądze, w odróżnieniu od trzynastej emerytury, nie przysługują tutaj wszystkim seniorom. Obowiązuje próg dochodowy, którego nie można przekroczyć, a jeśli tak się stanie, to wypłata świadczenia zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Pełna kwota, czyli 1338,44 zł brutto wpłynie na konto tych seniorów, których dochód nie przekracza 2 900 zł brutto. Jeśli zaś, w czasie wypłat, dochód emeryta wyniesie co najmniej 4238,44 złote, albo prawo do świadczenia będzie zawieszone, nie dostanie on ani grosza. 

Osuszacz powietrza. Domowe sposoby na wilgoćOsuszacz powietrza, który kosztuje grosze, a działa jak drogi sprzęt

Kiedy wypłaty czternastej emerytury 2022 się kończą? To ostatni moment

Już niedługo zakończą się wypłaty czternastej emerytury. Pierwsze pieniądze pojawiły się na kontach emerytów już 25. sierpnia. Terminy wypłat, które są ostateczne i wypadają we wrześniu to 1, 5, 6, 10, 15 i 20. Oznacza to, że pozostał zaledwie jeden dzień.

Więcej o: