Każdego roku emerytury i renty podlegają waloryzacji od 1 marca. Kwota wzrasta, ale procentowa podwyżka może różnić się, w zależności od wielu czynników. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Warto wiedzieć, że kwota pierwotna nie może ulec obniżeniu. W 2022 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 107 proc. Ile wyniesie w 2023?
Interesujesz się tematyką świadczeń? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na gazeta.pl
Rewaloryzacja emerytur w 2023 roku najprawdopodobniej będzie rekordowa, a to dlatego, że będzie najwyższa od 1999 roku. Wiele wskazuje na to, że wyniesie aż 13 procent, czyli o 6 procent więcej niż w roku 2022. Ma to swoje plusy i minusy. Polacy wiedzą, że jedną z przyczyn waloryzacji jest stale rosnąca inflacja, która jak można wnioskować z prognoz waloryzacji, w 2023 roku będzie dwucyfrowa.
Waloryzacji podlegają wypłacane emerytury i renty, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane wraz z emeryturą lub rentą, a także świadczenia pieniężne wypłacane samoistnie. Jest to m.in. trzynasta emerytura, czternasta emerytura (jeśli będzie), a także świadczenie uzupełniające Mama 4+, czy emerytura po mężu.
Jak donosi gazetasenior.pl, wysokość najniższej emerytury w 2023 roku szacuje się na 1 523 zł brutto. To wzrost w stosunku do 2022 roku o 185 złotych brutto.