Czy będzie 15. emerytura w 2022 roku? Odpowiedź prezydenta może zaskoczyć

Czy będzie 15. emerytura w 2022 roku? Zdaniem wielu seniorów dodatkowy zastrzyk gotówki mógłby poprawić ich budżet. Pomimo wypłaconej "czternastki" i 13. emerytury, a także waloryzacji, która miała miejsce w tym roku, domagają się jeszcze jednego świadczenia. Prezydent odniósł się do tych próśb, zajmując oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Czternasta emerytura nie jest świadczeniem wypłacanym każdego roku. Miała trafić na konta seniorów jedynie w 2021, jednak Rząd zdecydował się to powtórzyć także rok później. Inna sytuacja dotyczy znanej już "trzynastki", która wpływa na konta seniorów co roku i nie wymaga spełnienia warunków dochodowych. Niestety, z powodu rosnącej inflacji seniorzy otwarcie mówią o tym, że ich sytuację mogłaby poprawić także 15. emerytura. Jakie zdanie na ten temat ma sam prezydent?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

15 emerytura 2022 jest potrzebna? Seniorzy mają swoje argumenty

Pomimo waloryzacji, a zatem wzrostu minimalnej emerytury aż o 7 procent, wielu seniorów nadal skarży się na niewielkie świadczenia. W 2022 roku kwota minimalna to 1217,98 zł netto (na rękę), czyli 1338,44 zł brutto. Rząd zdecydował się wyjątkowo na wypłatę nie tylko dodatkowej trzynastej, ale i czternastej emerytury, która niedawno zasiliła konta najstarszych obywateli. Niestety, inflacja nadal rośnie i nie zapowiada się, że w najbliższym czasie przestanie. Warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2022 średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego wynosi ok. 24% w stosunku do roku 2021, a poziom inflacji w Polsce obecnie przekroczył już aż 15 procent. Sytuacji nie poprawiają podwyżki opłat za ogrzewanie, pomimo tego, że jest szansa na dopłaty.

Anna Lewandowska Strój kąpielowy Lewandowskiej stał się hitem sieci. "O mamo! Te kolory"

15 emerytura 2022 zostanie wypłacona? Jest odpowiedź prezydenta

Niedawno w jednym z wywiadów dla Radia Zet, prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat ewentualnej wypłaty 15. emerytury dla seniorów. Zasugerowano mu, że jedną z obietnic wyborczych było wszak przychylanie się do próśb przede wszystkim najstarszych obywateli. Jego odpowiedź może zaskoczyć. Niemal nikt się nie spodziewał, że Państwo może wygospodarować fundusze na dodatkowe świadczenie, a prezydent nie wykluczył takiej możliwości. Powiedział:

W walce z wszami, dużą skuteczność wykazuje ocet jabłkowy. Naturalny kwas wysusza gnidy i zabija żywe owady. Jak pozbyć się wszy domowym sposobem? Sięgnij po produkt z kuchni

Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany

Niestety, potrzeba 15. emerytury może równać się wzrostowi inflacji, a co za tym idzie, Rząd może spełnić obietnice, ale w odpowiedzi na pogorszenie się sytuacji finansowej obywateli.

Więcej o: