Czternasta emerytura nie jest świadczeniem wypłacanym każdego roku. Miała trafić na konta seniorów jedynie w 2021, jednak Rząd zdecydował się to powtórzyć także rok później. Inna sytuacja dotyczy znanej już "trzynastki", która wpływa na konta seniorów co roku i nie wymaga spełnienia warunków dochodowych. Niestety, z powodu rosnącej inflacji seniorzy otwarcie mówią o tym, że ich sytuację mogłaby poprawić także 15. emerytura. Jakie zdanie na ten temat ma sam prezydent?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl
Pomimo waloryzacji, a zatem wzrostu minimalnej emerytury aż o 7 procent, wielu seniorów nadal skarży się na niewielkie świadczenia. W 2022 roku kwota minimalna to 1217,98 zł netto (na rękę), czyli 1338,44 zł brutto. Rząd zdecydował się wyjątkowo na wypłatę nie tylko dodatkowej trzynastej, ale i czternastej emerytury, która niedawno zasiliła konta najstarszych obywateli. Niestety, inflacja nadal rośnie i nie zapowiada się, że w najbliższym czasie przestanie. Warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2022 średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego wynosi ok. 24% w stosunku do roku 2021, a poziom inflacji w Polsce obecnie przekroczył już aż 15 procent. Sytuacji nie poprawiają podwyżki opłat za ogrzewanie, pomimo tego, że jest szansa na dopłaty.
Niedawno w jednym z wywiadów dla Radia Zet, prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat ewentualnej wypłaty 15. emerytury dla seniorów. Zasugerowano mu, że jedną z obietnic wyborczych było wszak przychylanie się do próśb przede wszystkim najstarszych obywateli. Jego odpowiedź może zaskoczyć. Niemal nikt się nie spodziewał, że Państwo może wygospodarować fundusze na dodatkowe świadczenie, a prezydent nie wykluczył takiej możliwości. Powiedział:
Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany
Niestety, potrzeba 15. emerytury może równać się wzrostowi inflacji, a co za tym idzie, Rząd może spełnić obietnice, ale w odpowiedzi na pogorszenie się sytuacji finansowej obywateli.