Czy będzie waloryzacja emerytur w październiku 2022? Jest oficjalna odpowiedź

W 2022 roku waloryzacja emerytur sprawiła, że seniorzy doczekali się podwyżki podstawowych świadczeń. Na ich konta trafiła też trzynasta i czternasta emerytura. Pod znakiem zapytania stoi waloryzacja w październiku 2022, na którą liczy wiele osób, zwłaszcza że wypłaty w październiku będą niższe. Czy druga waloryzacja emerytur 2022 jest możliwa?

Wrzesień to dla wielu emerytów miesiąc, w którym znacznie poprawiła się ich sytuacja finansowa. Większość otrzymała czternastą emeryturę, której maksymalna wysokość była równa obowiązującej w tym roku najniższej emeryturze. Niestety, wypłaty w październiku będą niższe. Seniorzy zastanawiają się, czy druga waloryzacja emerytur, która miałaby miejsce w październiku 2022 jest możliwa.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Irena Wielocha ma 70 lat i jest wziętą modelką i influencerką. Pieniądze na smartfona zarobiła, jeżdżąc taksówką Wybierz serwis

Emerytury w październiku 2022. Będzie druga waloryzacja?

Emerytury w październiku 2022 będą niższe niż we wrześniu. To ze względu na to, że w październiku Rząd nie wypłaci już "czternastek". Znaczny wpływ na wysokość świadczeń w październiku ma też to, że w styczniu najniższe emerytury zostały zwolnione z podatku. Dodatkowo, w marcu doszło już do waloryzacji emerytur, a w lipcu do kolejnych zmian podatkowych. Seniorzy mogą nie być zadowoleni, bowiem w związku z tym Minister Marlena Maląg oficjalnie wykluczyła taką możliwość i drugiej jesiennej waloryzacji emerytur w 2022 r. nie będzie.

Waloryzacja rent i emerytur 2023. Ile wyniesie podwyżka dla seniorów?

Jak podaje wiceminister rodziny Stanisław Szwed, waloryzacja na rok 2023 nie jest jeszcze dokładnie znana. Hipotetyzując na ten moment, można zakładać, że wyniesie według rządowych prognoz 13,8 procent. Na ten moment minimalna emerytura po waloryzacji w 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto. 

Czy będzie 14. emerytura 2023? Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ponowną wypłatę 14. emerytury, pomimo tego, że w 2021 roku miało być to świadczenie jednorazowe. Na spotkaniu z mieszkańcami Lubelszczyzny potwierdził, że będzie ona przyznawana na tych samych warunkach co w latach poprzednich, czyli nie dla wszystkich seniorów, a jedynie tych, którzy nie przekroczą progu dochodowego. Oprócz osób, które pobiorą pełną kwotę podlegającą corocznej waloryzacji, będą też tacy, którzy otrzymają wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

Więcej o: