Te seniorki dostaną nawet 1300 złotych do emerytury co miesiąc! Obowiązują dwa warunki

Niektóre seniorki mogą uzyskać wyjątkowe świadczenie. Przysługuje im nawet 1300 złotych do emerytury, o ile spełnią określone warunki. Świadczenie przyznawane jest co miesiąc i dożywotnio. Jak i gdzie złożyć wniosek o matczyną emeryturę?

Niektórzy najstarsi obywatele mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia do podstawowej emerytury. W przypadku kobiet mają większą szansę, aby otrzymać jedno z nich. Chodzi o matczyną emeryturę, która może wynieść nawet 1300 złotych. Gdzie złożyć wniosek i jakie warunki obowiązują?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Dodatek do emerytury dla seniorek. Na czym polega matczyna emerytura?

Matczyna emerytura to świadczenie, które przysługuje w szczególności kobietom. Seniorka musi mieć oczywiście status emerytki, ale i spełnić jeszcze dwa kluczowe warunki. Pierwszy z nich to odchowanie minimum czwórki dzieci. Drugi, to nie przysługująca jej pełna najniższa emerytura. Innymi słowy, jeśli matka poświęciła się na rzecz dzieci i nie realizowała się zawodowo, a zatem nie pobiera wysokiej emerytury, a stworzyła rodzinę wielodzietną z minimum czwórką dzieci, otrzyma świadczenie.

Roksana Węgiel Roksana Węgiel błyszczy w dopasowanym bikini. "Boże, jesteś cudowna"

Dodatek do emerytury to nawet 1300 złotych miesięcznie. Jak je otrzymać?

Ponieważ program "Mama 4+" obejmuje seniorki o emeryturze niższej niż obowiązująca najniższa w danym roku, w 2022 roku po waloryzacji musi być to mniej niż 1338,44 zł brutto. Jeśli np. seniorka pobiera 338,44 zł brutto, Rząd uzupełni jej świadczenie o 1000 złotych. Jeśli jej emerytura jest groszowa i wynosi jedynie 38,44 zł, otrzyma nawet 1300 złotych brutto. Konieczne jest złożenie wniosku.

200 zł do emerytury - dla kogo? - zdjęcie ilustracyjne Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969? Jest haczyk

Kto może wnioskować o dodatek do emerytury "Mama 4+"?

Pieniądze nie są przeznaczone wyłącznie dla kobiet, ale to one mogą pobierać je w pierwszej kolejności. Mężczyźni mogą je otrzymać tylko w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę. Przysługują im też, jeśli musieli wychowywać potomstwo samodzielnie. Obowiązuje też oczywiście wiek emerytalny, czyli 65 lat. W przypadku obu płci najważniejsze warunki to:

  • Wychowywać co najmniej czworo dzieci.
  • Mieszkać w Polsce oraz przez co najmniej 10 lat — mieć tzw. ośrodek interesów życiowych.
  • Mieć polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jesteś cudzoziemcem).

Wnioski można składać drogą internetową, lub bezpośrednio w urzędzie. Wzór znajduje się tutaj.

Więcej o: