Komu należy się podwójna emerytura? Mogą na nią liczyć aż trzy grupy seniorów

Podwójna emerytura nie przysługuje każdemu. Kto znajduje się w gronie uprzywilejowanych? Można ubiegać się o nią w trzech przypadkach, a w każdym z nich należy złożyć dwa wnioski.

Emerytury w Polsce, pomimo wielu dodatków i waloryzacji, wielu seniorom nie wystarczają na godne życie. Szczególnie w obliczu stale rosnącej inflacji i wyższych cen za usługi i produkty spożywcze. Sytuację wielu poprawia podwójna emerytura. Nie przysługuje ona jednak wszystkim seniorom. Kto może się o nią ubiegać? 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Podwójna emerytura dla osób, które pracowali za granicą 

Pierwszą grupą seniorów, która może ubiegać się o podwójną emeryturę, to osoby, które posiadają w swoim doświadczeniu zawodowym udokumentowaną pracę za granicą. Mają oni prawo do wnioskowania o świadczenia emerytalne zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym legalnie zarabiały. Należy jednak pamiętać, wiek emerytalny nie jest taki sam we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. 

Podwójna emerytura dla osób, które odprowadzały składki do ZUS i KRUS 

Na podwójną emeryturę mogą liczyć także seniorzy, którzy równolegle odprowadzali składki do ZUS i KRUS. Dotyczy to urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Dodatkowo warunkami koniecznymi są: podleganie ubezpieczeniu rolników przez okres co najmniej 25 lat i podleganie powszechnemu systemowi emerytalnemu.  

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Są zmiany w przepisach 

Jeszcze niedawno służby mundurowe mogły pobierać równolegle dwie emerytury — cywilną i mundurową. Niestety zasady zmieniły się w 2022 roku. Obecnie, pomimo wniosku składanego w ZUS, oraz w ZER MSWiA, seniorzy muszą wybrać jedno świadczenie, które bardziej im się opłaca. Nie dotyczy to jednak osób, które podjęły służbę po 1999 roku. Im przysługuję dwie emerytury, o ile złożą dwa wnioski, a każdy z nich w innym urzędzie. 

Więcej o: