Ci seniorzy mogą liczyć na dodatkowe 200 zł do emerytury. Trzeba spełnić trzy warunki

Dodatkowe 200 zł do emerytury przysługuje tylko pewnej grupie seniorów. Świadczenie jest wypłacane dożywotnio tym, którzy spełniają trzy warunki. Gdzie należy złożyć wniosek?

O dodatkowe 200 zł do emerytury mogą ubiegać się seniorzy, którzy szczególnie zasłużyli się dla swojej społeczności. Po spełnieniu określonych warunków świadczenie jest przyznawane dożywotnio. Wyjaśniamy, kto może się o nie ubiegać. O dziwo, za jego wypłacanie nie jest odpowiedzialny ZUS. Gdzie należy złożyć wniosek?

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl

Dodatkowe 200 zł do emerytury. Dla kogo jest świadczenie ratownicze? 

Ustawa z 2021 roku o ochotniczych strażach pożarnych dała seniorom możliwość uzyskania specjalnego świadczenia w formie dodatku do emerytury. Jest ono skierowane do osób, które przez długi okres życia wykonywały trudną i niebezpieczną pracę. Według informacji podanych na stronie gov.pl,  aby ubiegać się o dożywotni dodatek do emerytury w wysokości 200 zł, należy spełnić te warunki: 

  • osiągnąć wiek emerytalny (mężczyźni 65 lat, kobiety 60 lat), 
  • udokumentować bezpośredni udział w przynajmniej jednych działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych w roku przez okres 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet, 
  • złożyć kompletny wniosek o przyznanie świadczenia do właściwego Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP. 

Jolanta Rutowicz Jolanta Rutowicz: "15 lat temu miałam ochotę na tipsy, lateks i brokat"

Wniosek o przyznanie dodatkowych 200 zł do emerytury. Wypłatą nie zajmuje się ZUS 

Aby otrzymać 200 zł to emerytury, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Warto pamiętać, że świadczeniem nie zajmuje się ZUS.  Za wypłaty odpowiedzialny jest bowiem Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To nie tam jednak trzeba zanieść wniosek. W przypadku byłych strażaków OSP, trzeba go dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej.  

Więcej o: