Dodatek do emerytury po 65. roku życia może wynieść nawet 1000 złotych. Te seniorki zyskają najwięcej

Dodatek emerytury po 65. roku życia może wynieść nawet 1000 zł. Dotyczy tylko wybranych osób, a przede wszystkim seniorek. Chodzi o tzw. matczyną emeryturę, która wypłacana jest co miesiąc i dożywotnio. To nie jedyny sposób na to, aby powiększyć podstawowe świadczenie.

Minimalna emerytura w 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto. To kwota po waloryzacji, która w kolejnym roku również wzrośnie. Nie oznacza to jednak, że taka suma pieniędzy jest dla seniorów wystarczająca. Nic dziwnego, że ubiegają się o dodatkowe świadczenia, a tych jest całkiem sporo. Mają kilka możliwości, a jedną z nich jest tzw. matczyna emerytura, która przysługuje tylko nielicznym. Jak ją otrzymać?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl 

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Dodatek do emerytury po 65. roku życia, ale nie z ZUS. Wynosi 200 zł

Niektórzy emeryci mogą ubiegać się o dodatkowe 200 złotych do emerytury co miesiąc. Niestety, nie wypłaci go Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To świadczenie należy się tym osobom, które w przeszłości pełniły szczególną funkcję. Mogą na nie liczyć m.in. strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej, a od 2022 roku także ratownicy górscy. Przysługuje po pełnieniu służby przez minimum 25 lat i braniu aktywnego udziału w akcjach ratowniczych. W przypadku mężczyzn muszą oni ukończyć 65 lat, w przypadku kobiet 60. Pieniądze wypłaca dożywotnio i co miesiąc Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i to właśnie tam należy złożyć wniosek. Co ciekawe, świadczenie wymaga świadków, którzy potwierdzą, że senior lub seniorka aktywnie pełnili swoją funkcję.

500 złotych do emerytury dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Niektórzy seniorzy mają szansę również na inne świadczenie. Jest to świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wówczas otrzymają 500 złotych dożywotnio co miesiąc. Muszą załączyć odpowiednią dokumentację, weryfikującą ich stan zdrowia. Wniosek nie musi być złożony osobiście. Może go złożyć uprawniona, bliska osoba, drogą elektroniczną lub w urzędzie.

Dodatek do emerytury po 65. roku życia. O co chodzi z "mama 4 plus"?

Istnieje specjalny rodzaj świadczenia, o który w pierwszej kolejności mogą ubiegać się mamy na emeryturze. Jeśli ukończyły 60. rok życia (ale też 65. jak powyższe świadczenia) mogą pobierać świadczenie uzupełniające, które może wynieść nawet tyle, co minimalna emerytura w danym roku! Wszystko dlatego, że ze względu na wychowanie dzieci, zrezygnowały z pracy. Jeśli wychowywały minimum czwórkę dzieci i nie przysługuje im pełna wysokość minimalnego świadczenia, ich emerytury zostaną powiększone o tyle, ile im do niego brakuje. To oznacza, że seniorki, których emerytura wynosi np. 338,44 zł brutto, otrzymają 1000 złotych brutto co miesiąc. Należy złożyć wniosek w ZUS. W przypadku mężczyzn świadczenie przysługuje, jeśli matka zmarła, lub porzuciła dzieci. 

Zagłosuj na swoich ulubieńców w plebiscycie The Best of New Beauty i daj sobie szanse na zyskanie wyjątkowych nagród. 

Więcej o: