W 2022 roku najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. Szacuje się, że w 2023 roku na konto wielu seniorów w związku z waloryzacją trafi aż 1588,44 zł brutto. Taka podwyżka ma znaczenie, ale niestety nie jest zadowalająca dla wszystkich. Niektórzy seniorzy mają jednak szansę na większy zysk i to co miesiąc. Może być im wypłacana podwójna emerytura, z dwóch urzędów. Jak ją otrzymać?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej gazeta.pl
Te osoby, które pracowały za granicą, mają szansę na podwójną emeryturę. Jeśli mają prawo do emerytury z ZUS, będzie im ona wypłacana. Drugie świadczenie mogą pobierać z kraju, w którym legalnie pracowały przez wiele lat. Muszą złożyć wniosek w tym urzędzie za granicą, który je ubezpieczał. Muszą pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić, w zależności od miejsca na świecie.
Nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca w Polsce emerytury. Jest za to odpowiedzialna również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ale tylko wtedy, jeśli obywatel, czy obywatelka opłacali składki w tym urzędzie. Wymaga się, aby wnioskodawca urodził się po 31 grudnia 1948 r. oraz w okresie swojej aktywności zawodowej podlegał zarówno ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu. Dopiero wtedy może złożyć wniosek również w KRUS.
Tak zwane służby mundurowe miały do niedawna prawo do dwóch emerytur. Jedna była cywilna (z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) a druga tzw. mundurowa, wypłacana przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA). W 2022 roku muszą wybrać jedną, która bardziej im się opłaca. Jest jednak wyjątek od reguły, dla którego prawo okazuje się wyłącznie korzystne. Dwie emerytury wypłacane równolegle, przysługują tym osobom, które podjęły służbę mundurową po 1999 roku. Niestety, otrzymają pieniądze jedynie wtedy, jeśli po zakończeniu służby podejmą się pracy w cywilu.