Rozliczyłam PIT. Znajomi nie dowierzali. Nawet 3 tysiące zwrotu

Już od północy (teoretycznie) można skorzystać z usługi "Twój e-PIT", czyli sprawdzić i złożyć zeznanie roczne za 2022 r. Od rana wiele osób dziwi się też, jak duży zwrot podatku im przysługuje. Postanowiłam sprawdzić, czy uda mi się zalogować do e-Urzędu Skarbowego i czy Polski Ład namieszał w moim rozliczeniu.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 15 lutego do 2 maja będzie możliwe skorzystanie z internetowej usługi "Twój e-PIT". Sama procedura jest bardzo intuicyjna, wystarczy kilka kliknięć, żeby wysłać zeznanie podatkowe za ubiegły rok i dowiedzieć się np. czy przysługuje nam zwrot podatku.

W tym roku wiele osób zdziwiło się, że po zamieszaniu związanym z Polskim Ładem, czekała na nich miła niespodzianka. "Nie podejrzewałem, że dostanę aż 3 tysiące zwrotu" - napisał mi rano znajomy. Takich wiadomości było więcej.

Sprawdziłam, co wróżki widzą w kartach. 'Śmierć, dziecko, brak dziecka, dobry seks' Zapłaciłam 340 zł za miłosne wróżby. "Śmierć, dziecko, brak dziecka, dobry seks"

Jak rozliczyć PIT? Są problemy techniczne

Aby złożyć zeznanie podatkowe przez internet, musimy zalogować się na stronie podatki.gov.pl. Jak czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów, do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi, podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r.

Tyle teorii. W praktyce od rana są problemy z zalogowaniem do e-Urzędu Skarbowego. Rozliczenie złożą więc dziś osoby, które uzbroją się w cierpliwość. Ja przechodziłam przez proces logowania siedmiokrotnie. W kilku pierwszych próbach udało mi się zobaczyć jedynie komunikat o trwającym logowaniu, a następnie błąd na stronie. 

Rozliczyłam PIT. Znajomi nie dowierzali. Nawet 3 tysiące zwrotuRozliczyłam PIT. Znajomi nie dowierzali. Nawet 3 tysiące zwrotu fot. zrzut ekranu, mat. redakcyjne

Błąd na stronieBłąd na stronie fot. zrzut ekranu, materiały redakcyjne

Zobacz wideo

Kto otrzyma zwrot podatku?

Jak wynikało z tabeli opublikowanej przez MF w mediach społecznościowych, przy miesięcznym wynagrodzeniu 4000 zł, zwrot nadpłaconego podatku wyniesie 208 zł. Miesięczne wynagrodzenie w wysokości 7000 zł będzie oznaczało zwrot na poziomie 464 zł. Na dużo większe zwroty mogą zaś liczyć osoby zarabiające więcej.  Pensja 14 000 zł może oznaczać zwrot 2801 zł podatku, a zarabiający 20 000 zł liczyć mogą nawet na 4350 zł. Co więcej, zwrot podatku dostaną też osoby korzystające z ulgi na dzieci i samotni rodzice.

Kto otrzyma zwrot podatku?Kto otrzyma zwrot podatku? fot. Ministerstwo Finansów

Jak jednak wskazywała Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w Grant Thornton: Rozliczenie PIT za rok 2022 przypomina ruletkę. Dlaczego? Wytłumaczył to w rozmowie z dziennikarzem Gazeta.pl Robertem Kędzierskim Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Wielu podatników nie otrzyma zwrotu podatku, a nawet będzie musiało zapłacić podatek do urzędu skarbowego. W tej grupie będą podatnicy stosujący ulgę dla klasy średniej. Z pewnością będzie to grupa podatników z pensją ok. 12 tys. brutto. (...) Problem stosowania ulgi dla klasy średniej polegał na tym, że dochód był obniżany, po zastosowaniu dość skomplikowanego wzoru. W konsekwencji również u podatników, którzy przekraczali drugi próg podatkowy, może też powstać niedopłata

Na jaki zwrot PIT można liczyć? Zwrot podatku z PIT 2022/2023. Fiskus odda nawet 4350 zł. Jest haczyk

Do trzech razy sztuka?

Mój e-PIT udało mi się zobaczyć dopiero po siódmej próbie logowania do internetowej wersji Urzędu Skarbowego. Cały proces zajął mi więc około pół godziny i nie polecałabym go osobom, którym brakuje cierpliwości do zawieszających się stron. Kiedy jednak uda się nam dostać do rozliczenia - wszystko jest bardzo intuicyjne i przejrzyste. Nie ulega wątpliwości, że to dużo bardziej wygodny sposób na rozliczenie, niż wycieczka (i stanie w kolejkach) do Urzędu Skarbowego.

Więcej o: