230 zł więcej na koncie co miesiąc? Tego dodatku do emerytury nie wypłaci ZUS

Każdy chciałby zasilić domowy budżet dodatkową gotówką. Niektórzy emeryci mają szansę, aby z tego skorzystać. Wszystko za sprawą jednego świadczenia, które należy się tylko wybranym osobom. Kto może zyskać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie?

Emeryci mogą liczyć na wiele dodatków, które nieco wspomogą ich domowe budżety. Jednym z nich jest świadczenie ratownicze, które przysługuje tylko wybranym emerytom. Żeby jednak otrzymać pieniądze, trzeba spełnić kilka warunków, które uprawniają do pobierania świadczenia ratowniczego. Co należy zrobić, by je dostać? Podpowiadamy.

Zobacz wideo To Dawid Woliński będzie robił na emeryturze. "Może to nie być w miejscu tak ciepłym, jak bym chciał"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do emerytury. Komu należy się świadczenie ratownicze?

Świadczenie ratownicze jest dodatkiem wypłacanym do emerytury, który przysługuje tylko niektórym emerytom. Chodzi oczywiście o osoby, które wykonywały trudną i niebezpieczną pracę w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. W takiej organizacji należy przepracować do najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. To jednak nie wszystko, świadczenie będzie wypłacane tylko wtedy, kiedy dana osoba dołączy do wniosku oświadczenia trzech świadków, którzy to potwierdzą. Jedną z takich osób musi być ktoś, kto był zatrudniony w administracji samorządowej lub pełnił funkcję publiczną np. radny albo pracownik urzędu. Świadek musiał jednak obejmować takie stanowisko w momencie, gdy np. strażak ubiegający się o dodatek pełnił wówczas swoje funkcje. 

Ile wynosi świadczenie ratownicze? Taka kwota trafi na twoje konto

Żeby otrzymać świadczenie ratownicze, należy złożyć wniosek, ale nie do ZUS-u, lecz do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Co roku kwota jest waloryzowana, a od 1 marca 2023 roku wynosi 230 zł miesięcznie. Obecnie daje to w sumie 2760 zł dodatku rocznie, a pieniądze wypłacane są co miesiąc wraz z emeryturą. Warto pamiętać, że świadczenie ratownicze przysługuje dożywotnio.

Więcej o: