Renta szkoleniowa to jedno z wielu świadczeń wypłacanych przez ZUS, ale zdecydowanie to najmniej popularne. Z jej istnienia wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy. - Nasi klienci bardzo rzadko składają wniosek o ten rodzaj renty. Od kilku lat na Dolnym Śląsku nie wypłaciliśmy żadnej renty szkoleniowej – mówiła Iwona Kowalska-Matis, Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w rozmowie z wiadomosci.radiozet.pl. Przeznaczona jest dla osób aktywnych zawodowo, ale by móc ją otrzymać, konieczne jest spełnienie bardzo ważnego warunku. Bez niego nie masz co liczyć na to świadczenie. Komu przysługuje renta szkoleniowa i ile wynosi?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Renta szkoleniowa skierowana jest do osób aktywnych zawodowo, które muszą się przekwalifikować ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Jej celem jest więc umożliwienie zdobycia nowych umiejętności pomagających w znalezieniu pracy w innym zawodzie i powrót do aktywności zawodowej. Ale niezdolność do pracy to tylko jeden z warunków. Wymagany jest bowiem odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy:
Brak wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego nie oznacza jednak, że nie będzie ci przysługiwać renta szkoleniowa. Nie obowiązuje on m.in. wtedy, gdy niezdolność do pracy powstała na skutek wypadku w pracy, w drodze do pracy albo podczas powrotu z niej, lub na skutek choroby zawodowej. Wszystkie szczegółowe warunki wymagane do otrzymania renty szkoleniowej znajdziesz pod tym linkiem.
Renta szkoleniowa wypłacana jest przez sześć miesięcy, tj. w okresie trwania półrocznego kursu organizowanego przez Urząd Pracy, na który kierowany jest rencista. Może jednak zostać przedłużona maksymalnie do 36 miesięcy. Ile wynosi renta szkoleniowa? Stanowi ona 75 proc. podstawy wymiaru renty, ale nie może być niższa niż najniższa renta wypłacana z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ta od marca 2023 roku wynosi 1191,33 zł. Jeśli niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w miejscu pracy lub na skutek choroby zawodowej, wypłacana jest z funduszu wypadkowego i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru.