Zamiast wyłączać kaloryfery, złóż wniosek i zaoszczędź. Możesz otrzymać nawet 21 tys. zł

Nadejście jesieni, a wraz z nią niskich temperatur, oznacza sezon grzewczy, który potrwa przez kilka najbliższych miesięcy. Niestety, zapewnienie ciepła w mieszkaniu wiąże się z niemałymi kosztami. By nie wydać majątku warto skorzystać z dopłat do ogrzewania 2023. Jakich dokładnie?

Koszty związane z ogrzewaniem spędzają ci sen z powiek? Sprawdź, czy nie należy ci się dopłata, zwrot albo ulga. Z jakich programów warto skorzystać, by zaoszczędzić nieco grosza? Jest ich co najmniej kilka. Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak to możliwe, że Polska cierpi i na nadpodaż, i na niedobór węgla jednocześnie?

Dopłata do ogrzewania gazem. Komu przysługuje zwrot podatku?

Dodatek gazowy kierowany jest do osób ogrzewających dom bądź mieszkanie gazem. Jest to nic innego, jak zwrot równowartości podatku VAT od ceny gazu dostarczonego w 2023 roku. Kto otrzyma refundację? Zwrot przysługuje gospodarstwom domowym, gdzie:

  • głównym źródłem ogrzewania jest gaz,
  • źródło ogrzewania zostało wpisane bądź zgłoszone do CEEB,
  • nie jest przekroczony próg dochodowy. W gospodarstwie jednoosobowym wynosi on 2100 zł zaś w wieloosobowych 1500 zł na osobę.

Wniosek o refundację VAT wraz z załącznikami należy złożyć do 29.02.2024 roku lub w terminie 30 dni od otrzymania faktury w urzędzie gminy, wójtowi bądź burmistrzowi. Więcej przeczytasz tutaj.

Dofinansowania dla nowych domów jednorodzinnych. Na czym polega program "Moje ciepło"?

Właściciele nowych budynków jednorodzinnych (osoby fizyczne) mogą skorzystać z programu "Moje ciepło", który polega na wsparciu w zakupie oraz montażu pomp ciepła. Warunkiem jest brak posiadania w budynku źródła ciepła na paliwo stałe. Dofinansowanie wynosi od 30 albo do 45 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie może być wyższe niż 21 tys. zł. Wniosek wraz z załącznikami możesz złożyć w dowolnym momencie. Więcej przeczytasz tutaj.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu prądem? Nowe limity zamrożonych cen prądu i upust 10 proc. 

W 2023 roku wciąż obowiązuje zamrożenie cen prądu. Gospodarstwa, które zmieszczą się w limitach, mogą liczyć na niższe koszty związane z energią. Od 1 października obowiązują nowe, wyższe ograniczenia. Ile wynoszą?

  • 3000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • 3600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych, w których żyje osoba z niepełnosprawnością,
  • 4000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

W przypadku przekroczenia limitu wszystko, co zostało wykorzystane powyżej zostanie policzone po nowej, mniej korzystnej stawce. To jednak nie wszystko, gdyż gospodarstwa domowe, które zmniejszą zużycie prądu w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. o co najmniej 10 proc. względem okresu wcześniejszego (1 października 2021-31 grudnia 2022), mogą liczyć na upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię, który zostanie rozliczony w 2024 roku. 

To nie wszystkie możliwości oszczędności w kwestii ogrzewania. Oprócz tego warto zaznajomić się z ulgą termomodernizacyjną oraz takimi programami jak:

  • Ciepłe mieszkanie,
  • Czyste Powietrze,
  • Mój prąd 5.0
Więcej o: