500 plus nie tylko na dziecko. Masz ten dokument? ZUS wypłaci ci pieniądze co miesiąc

Niektórzy mogą liczyć na zastrzyk dodatkowej gotówki do domowego budżetu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci nawet 500 zł miesięcznie, jeśli masz jeden dokument. Dzięki niemu nie tylko rodzice dzieci mogą ubiegać się o 500 plus.

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji potocznie określanej jest jako 500 plus dla seniora. Wszystko dlatego, że to właśnie ta grupa uprawnionych osób najczęściej pobiera świadczenie. Każdy jednak może się o je dostać, jeśli spełnia warunki i ma jeden ważny dokument.

Zobacz wideo To Dawid Woliński będzie robił na emeryturze. "Może to nie być w miejscu tak ciepłym, jak bym chciał"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie trzeba spełnić warunki, żeby dostać 500 plus dla seniora? Trzeba mieć ten dokument

Żeby otrzymać świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią, która posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i pracy albo służby. To bardzo ważny dokument, ponieważ bez niego ZUS nie wypłaci dodatku. Można jednak, zamiast orzeczenia, dodać do wniosku zaświadczenie OL-9 wypełnione przez lekarza. Poza tym osoba ubiegająca się o tzw. 500 plus dla seniora musi mieć polskie obywatelstwo, zalegalizowany pobyt w Polsce lub prawo stałego pobytu (gdy jest się obywatelem jednego z państw Unii Europejskiej, EFTA albo Konfederacji Szwajcarskiej).

Już wiesz, komu przysługuje świadczenie uzupełniające z ZUS. Ile jednak wynosi?

500 plus dla seniora będzie wypłacone, jeśli osoba ubiegająca się o dodatek nie ma przyznanej renty lub emerytury albo świadczenia te mieszczą się w ustalonym progu dochodowym. Od marca 2023 roku jest to kwota 2157,80 zł. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy otrzyma 500 zł do domowego budżetu. Pełną kwotę dodatku dostaną jedynie ci, których miesięczny dochód nie przekracza 1657,80 zł brutto. W pozostałych przypadkach zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". Wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można składać w placówce ZUS, elektronicznie lub za pośrednictwem poczty. 

Więcej o: