1000 zł więcej. Pierwsze podwyżki już trafiły na konta seniorów. Kto je otrzyma?

Na konta niektórych seniorów trafiło nawet 1000 zł więcej. Wszystko za sprawą zmian w świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej, jakie w lipcu zostały zatwierdzone przez Sejm. Od 1 września weszły w życie. Kto może otrzymać dodatek i ile dokładnie wynosi?

Świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych wzrosło o ponad 1000 zł i wynosi obecnie tyle, ile minimalna emerytura. Co trzeba zrobić, aby je otrzymać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Ile wynosi świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji i osób represjonowanych? W tym roku wzrosło o ponad 1000 zł

Świadczenie dodatkowe dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych jest wypłacane od 2015 roku i początkowo było uzależnione od wysokości emerytury. W 2017 roku weszła w życie nowelizacja, która zmieniła zasady dotyczące wypłacania dodatku. Od tego czasu stał się bezterminowy, wynosił 402 zł brutto, i miał być co roku waloryzowany. Podwyżki związane z inflacją sprawiły, że od marca 2023 wynosił 565,67 zł brutto.

To jednak nie koniec nowości, ponieważ podpisana w lipcu tego roku ustawa przyniosła kolejne, korzystne zmiany. Jak podaje portal infor.pl, wedle niej od 1 września dodatek wzrósł o nieco ponad 1000 zł. Seniorzy, którym przysługuje, mogą więc liczyć na dodatkowy przelew w wysokości minimalnej emerytury, tj. 1588,44 zł brutto oraz coroczną waloryzację. Oznacza to, że pierwsze przelewy już trafiły na ich konta.

Co zrobić, aby otrzymać dodatek? Obowiązują warunki

Świadczenie przeznaczone jest dla osób, które mają potwierdzony status działacza opozycji antykomunistycznej bądź osoby, która była represjonowana z powodów politycznych. By takowy otrzymać, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami, czyli m.in.:

  • życiorys wraz z zawartymi okresami działalności opozycyjnej lub podlegania represjom z przyczyn politycznych,
  • dowody, które potwierdzą działalność opozycyjną lub okoliczność podlegania represjom, czyli zaświadczenia z urzędów, archiwów czy innych instytucji, pisemne oświadczenia świadków czy publikacje

do szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Więcej informacji dotyczących warunków znajdziesz tutaj. Samo świadczenie również przyznaje, w drodze decyzji administracyjnej, szef wcześniej wspomnianego urzędu.

Więcej o: