Nowelizacja w zakresie prawa spadkowego ma przyspieszyć sprawy sądowe, poprzez wykluczenie niektórych osób z dziedziczenia po zmarłym. Warto też wiedzieć, że od 15 lisotpada 2023 roku rodzice będą mogli odrzucić spadek w imieniu swoich dzieci bez zezwolenia sądu, co również przyczyni się do szybszego rozwiązywania spraw spadkowych. Co dokładnie się zmieni?
Od 15 listopada 2023 roku wejdą w życie zmiany w prawie spadkowym, które polegają na ograniczeniu grona osób z trzeciej grupy spadkowej. Właśnie dlatego część osób nie będzie już w ogóle brana pod uwagę podczas spraw spadkowych. Dotyczy to zstępnych dziadków takich jak wnuki cioteczne, stryjeczne lub inne dalsze pokolenia. Od połowy listopada trzecia grupa spadkowa zostaje więc ograniczona jedynie do dziadków oraz ich zstępnych pod postacią dzieci i wnuków. Po wprowadzonych zmianach łatwiej będzie też odrzucić spadek w imieniu dzieci. Do tej pory rodzice musieli mieć na to zgodę sądu, lecz teraz nie będzie to już konieczne.
Zmiany w prawie dotyczą też kwestii związanych z wykluczeniem z dziedziczenia osób niegodnych spadku. Do tej pory w grupie tej znajdowali się ci, którzy dopuścili się ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy, niszczyli testament, podrabiali go, albo podstępem czy groźbą nakłaniali spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu. Od połowy listopada osobą niegodną dziedziczenia będzie też każdy, kto uporczywie nie wykonywał obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy oraz uchylał się od obowiązku sprawowania pieczy nad spadkodawcą. Nie ma więc znaczenia pokrewieństwo ze zmarłym. Jeśli osoba zostanie uznana za niegodną dziedziczenia, nie otrzyma żadnego spadku.