Nowe prawo spadkowe 2023. Ta grupa nie będzie już dziedziczyła po zmarłym. Zmiany już w listopadzie

Nie każdy o tym wie, lecz lada moment wejdą w życie zmiany w Kodeksie cywilnym z zakresu prawa spadkowego. Nowelizacja dotyczy przede wszystkim dziedziczenia, dlatego niektórzy zostaną z niego wykluczeni, choć do tej pory jeszcze byli brani pod uwagę. Kto nie otrzyma już spadku po zmarłym z rodziny?

Nowelizacja w zakresie prawa spadkowego ma przyspieszyć sprawy sądowe, poprzez wykluczenie niektórych osób z dziedziczenia po zmarłym. Warto też wiedzieć, że od 15 lisotpada 2023 roku rodzice będą mogli odrzucić spadek w imieniu swoich dzieci bez zezwolenia sądu, co również przyczyni się do szybszego rozwiązywania spraw spadkowych. Co dokładnie się zmieni?

Zobacz wideo Para homoseksualna z dzieckiem, kontra prawo. "Nie możemy mówić o równowadze prawnej" ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Jakie zmiany w prawie spadkowym 2023? Zaczną obowiązywać lada moment

Od 15 listopada 2023 roku wejdą w życie zmiany w prawie spadkowym, które polegają na ograniczeniu grona osób z trzeciej grupy spadkowej. Właśnie dlatego część osób nie będzie już w ogóle brana pod uwagę podczas spraw spadkowych. Dotyczy to zstępnych dziadków takich jak wnuki cioteczne, stryjeczne lub inne dalsze pokolenia. Od połowy listopada trzecia grupa spadkowa zostaje więc ograniczona jedynie do dziadków oraz ich zstępnych pod postacią dzieci i wnuków. Po wprowadzonych zmianach łatwiej będzie też odrzucić spadek w imieniu dzieci. Do tej pory rodzice musieli mieć na to zgodę sądu, lecz teraz nie będzie to już konieczne.

Kto ma prawo do spadku po zmarłym? W tych przypadkach będzie się wykluczonym z dziedziczenia

Zmiany w prawie dotyczą też kwestii związanych z wykluczeniem z dziedziczenia osób niegodnych spadku. Do tej pory w grupie tej znajdowali się ci, którzy dopuścili się ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy, niszczyli testament, podrabiali go, albo podstępem czy groźbą nakłaniali spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu. Od połowy listopada osobą niegodną dziedziczenia będzie też każdy, kto uporczywie nie wykonywał obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy oraz uchylał się od obowiązku sprawowania pieczy nad spadkodawcą. Nie ma więc znaczenia pokrewieństwo ze zmarłym. Jeśli osoba zostanie uznana za niegodną dziedziczenia, nie otrzyma żadnego spadku.

Więcej o: