Możesz mieć długi i nawet o tym nie wiedzieć. Tak szybko sprawdzisz swoje zadłużenie

Jak sprawdzić zadłużenie? O kradzież danych czy wyłudzenie nietrudno, szczególnie w dobie Internetu. Ale długi to również niezapłacone raty, mandaty i rachunki, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Zobacz, jak sprawdzić swoje długi.

Zdarza się, że nie zdajemy sobie sprawy z naszego zadłużenia i dowiadujemy się o nim w przykry sposób. Długi powstać mogą w różny sposób. Mogą to być niespłacone kredyty i pożyczki, niezapłacone rachunki czy raty, ale też zapomniane mandaty, stare konta bankowe, na których narastają opłaty za prowadzenie. Kradzież tożsamości czy wyłudzenie danych to najczarniejszy scenariusz, a często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Złodziej, zaciągając pożyczki na nasze dane, sprawia, że to na naszym koncie generuje się często poważne zadłużenie. Jak sprawdzić długi? Oto kilka rozwiązań.

Zobacz wideo Czy Polacy nie potrafią oszczędzać?

Jak sprawdzić swoje długi? Raz na pół roku zrobisz to za darmo

Jak sprawdzić zadłużenie? Najprostszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie informacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). To tam sprawdzisz wszystkie dane o spłacanych kredytach, pożyczkach w bankach, SKOK-ach i innych instytucjach. Informacje aktualizowane są raz na 7 dni. Po wejściu na stronę BIK możesz zamówić raport historii kredytowej. Usługa ta raz na pół roku jest darmowa. Później kosztuje 49 zł. Możesz również wybrać opcję "Raport z alertem", który kosztuje 85 zł rocznie. Dzięki temu, poza raportem dotyczącym twojej historii kredytowej, dostaniesz również powiadomienie SMS za każdym razem, kiedy na twoje dane zostanie złożony wniosek kredytowy.

Jak sprawdzić zadłużenie? Tak skontrolujesz nie tylko swoją historię kredytową

Krajowy Rejestr Długów (KRD) zbiera dane dotyczące zarówno długów indywidualnych, jak i firmowych. Spływają tam informacje z wielu różnych źródeł, w tym te dotyczące niezapłaconego rachunku, czynszu czy mandatu. Po zarejestrowaniu się na stronie będziesz mieć możliwość pobrania raportu, w którym sprawdzisz, czy znajdujesz się na listach wierzycieli oraz wysokość kwot, jakie zalegasz. Co ważne, sprawdzisz tam tylko aktualne zadłużenia i możesz to zrobić bezpłatnie raz na pół roku.

Informacje o mandatach możesz sprawdzić za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Po zalogowaniu się na stronie podatki.gov.pl wybierz zakładkę "Mandaty". Zadłużenie sprawdzisz także w Krajowym Biurze Informacji Gospodarczej, które prowadzi rejestr dłużników gospodarczych, ale też indywidualnych. Wniosku nie złożysz jednak online, konieczne jest bowiem wysłanie go pocztą tradycyjną. Po pobraniu na stronie kbig.pl odpowiedniego wniosku wypełnij go i prześlij na podany adres. W odpowiedzi otrzymasz login i hasło.

Więcej o: