Zasiłek stały, zwany również zasiłkiem socjalnym, to świadczenie pieniężne, którego wypłatą zajmuje się pomoc społeczna. Ma na celu wspomóc osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej, niezdolne do pracy z powodu niepełnosprawności czy wieku. Ile wynosi i co trzeba zrobić, aby go otrzymać?
Zasiłek stały to świadczenie pieniężne, o które może się starać:
Przyznawaniem i wypłatą zasiłku zajmuje się gmina. By więc go otrzymać, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej.
Zgodnie z nowelizacją ustawy, w przypadku osoby samotnie gospodarującej, od nowego roku zasiłek stały będzie różnicą między kwotą stanowiącą 130 proc. kryterium dochodowego dla takiej osoby, a jej dochodem. Z kolei jeśli chodzi o osoby w rodzinie, różnica ta dotyczy 130 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, a dochodem na osobę w rodzinie. Na zasiłek stały nie mogą liczyć ci, którzy otrzymują rentę socjalną, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy czy zasiłek dla opiekuna. Więcej przeczytasz tutaj.
W związku z nowelizacją ustaw (w tym również tej o pomocy społecznej), od 1 stycznia zmieni się wysokość zasiłku stałego. Obecnie świadczenie wynosi od 30 do maksymalnie 719 zł miesięcznie. Z kolei od nowego roku na konta osób, które je otrzymują, będzie wpływać od 100 do nawet 1000 zł.