Tych seniorów czekają zmiany. Już od 1 grudnia! Mogą wpłynąć na wypłaty z ZUS

Dobre wieści dla seniorów dorabiających do wcześniejszej emerytury. GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale, wedle których było ono wyższe. Oznacza to, że już niebawem seniorzy będą mogli zarobić więcej bez obaw o potrącenia czy zawieszenie świadczenia.

Limity przychodu dotyczą seniorów, którzy nie osiągnęli wymaganego wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet), ale pobierają wcześniejsze świadczenie przy równoczesnym wykonywaniu pracy zarobkowej. Ich przekroczenie może skutkować pomniejszeniem, bądź całkowitym zawieszeniem wypłaty pieniędzy z ZUS. Warto jednak wiedzieć, że już niebawem zaczną obowiązywać inne, a co więcej także wyższe kwoty. Dlaczego?

Zobacz wideo Europejska Emerytura jest już dostępna w Polsce. Będzie zwolniona z podatku Belki

Przeciętne wynagrodzenie uległo zmianie. Ci seniorzy mogą zarobić więcej

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 roku, które okazało się wyższe, niż w okresie poprzednim. Zanotowano wzrost z 7005,76 zł do 7194,95 zł, co daje podwyżkę w wysokości 189,19 zł. Ponieważ m.in. na tej podstawie oblicza się limity obowiązujące dorabiających na wcześniejszej emeryturze seniorów, oznacza to, że te już niebawem zostaną zwiększone. Tak więc już od 1 grudnia będą mogli zarobić więcej bez obaw o potrącenia czy zawieszenie świadczenia. Ile dokładnie?

Nowe limity dla dorabiających seniorów. Ile wynoszą?

Od 1 grudnia 2023 roku wcześniej wspomniane limity kwot, które mogą zarobić seniorzy, ulegną zmianie. Co istotne, przez okres grudnia, stycznia i lutego będą wyższe niż obecne. Ile dokładnie wyniosą i co się stanie, jeśli zostaną przekroczone?

  • 5036,47 zł, czyli 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia — po przekroczeniu tej kwoty świadczenie zostanie pomniejszone (jeszcze do końca listopada jest to 4904,10 zł),
  • 9353,44 zł, czyli 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia — po przekroczeniu tej kwoty świadczenie zostanie zawieszone (jeszcze do końca listopada jest to 9107,50 zł).

Kto może dorabiać bez limitów? Ci seniorzy powinni uważać 

Na limity kwot nie muszą uważać seniorzy, którzy przekroczyli powszechny wiek emerytalny i przeszli na emeryturę bądź pobierają rentę dla inwalidów wojennych, wojskowych, bądź renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Kogo więc dotyczą? W wielkim skrócie seniorów, którzy nie osiągnęli odpowiedniego wieku, ale pobierają wcześniejsze świadczenie, m.in. w formie emerytury pomostowej, czy renty (poza wymienionymi powyżej). Obecne, niższe limity obowiązują do końca listopada.

Więcej o: