Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal finanse.wp.pl, obywatele Ukrainy, którzy w obawie przed wojną uciekli do naszego kraju, będą mogli podjąć legalne zatrudnienie. Trwają intensywne prace nad ustawą, dzięki której formalności te będą znacznie prostsze, o czym poinformowała minister Marlena Maląg:
Dziś na polskim rynku pracy mamy niskie bezrobocie. Chcemy otworzyć rynek pracy dla obywateli Ukrainy. Projektujemy rozwiązanie, w wyniku którego obywatel Ukrainy, który wjeżdża na teren RP i jego przyjazd zostanie wpisany do rejestru Straży Granicznej, będzie mógł korzystać z rynku pracy.
Wjazd do Polski jest możliwy na podstawie kilku dokumentów. To od nich w głównej mierze zależy także, czy obcokrajowiec może podjąć legalną pracę w naszym państwie. W przypadku osób przybywających do naszego kraju z Ukrainy w związku z panującą w ich kraju wojną będzie to:
W tym ostatnim przypadku, który zapewne dotyczy większości Ukraińców przekraczających obecnie granicę, niezbędne będzie podjęcie działań, które przedłużą legalność pobytu. Rząd zapowiedział jednak, że trwają prace mające całą procedurę ułatwić, a zezwolenie komendanta SG oraz zgłoszenie w powiatowym urzędzie pracy będzie wystarczające do podjęcia zatrudnienia w Polsce.
Rząd zapewnia, że żaden obywatel Ukrainy po 15 dniach nie zostanie odesłany do kraju, w którym trwa wojna. Polska chce zapewnić Ukraińcom pomoc nie tylko doraźną, ale i długofalową. Osoby, które otrzymały zgodę komendanta SG mogą złożyć wniosek o pobyt czasowy lub też o przyznanie statusu uchodźcy, czyli o ochronę międzynarodową. W tym drugim przypadku należy natomiast wziąć pod uwagę, że procedura może trwać miesiącami. Dodatkowo przez okres 6 miesięcy rozpatrywania wniosku nie będzie miała taka osoba możliwości podjęcia legalnego zatrudnienia.
Na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl pracodawcy mają możliwość zgłoszenia chęci zatrudnienia obywateli Ukrainy. Firmy muszą natomiast dodatkowo pamiętać o zweryfikowaniu legalności pobytu, czyli dokumentu, na którego podstawie została przekroczona granica oraz zarejestrowaniu oświadczenia o zamiarze polecenia pracy, co podkreśla Marzena Pilarz-Herzyk znana jako Mama Prawniczka.
Rząd pracuje nad przepisami, które będą dawały pracodawcy 7 dni na złożenie takiego oświadczenia we właściwym urzędzie pracy. Urząd będzie miał natomiast kolejne 7 dni na jego rozpatrzenie. Pracodawca musi natomiast pamiętać o załączeniu do wniosku:
Po pozytywnym rozpatrzeniu i uzyskaniu wpisu do ewidencji obcokrajowiec ma możliwość podjęcia legalnej pracy na podstawie umowy o pracę lub zlecenia przez okres 24 miesięcy.