Czy 500 plus dla Ukraińców wejdzie w życie? To nie jedyne świadczenie, z którego mogą skorzystać

Aktualnie w Polsce znajduje się już ponad 450 tys. uchodźców z Ukrainy. Większość z nich to matki z dziećmi. Jak zapowiada minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, planowane są świadczenia dla uchodźców. Wspomniane zostało min. 500 plus dla Ukraińców.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W związku z agresją Rosji na Ukrainę wielu obywateli tego kraju szuka pomocy i wsparcia w Polsce. W większości są to matki z dziećmi, które pozostają bez wsparcia w tym tego finansowego. Nasze społeczeństwo zdaje egzamin na piątkę z plusem i stara zapewnić się tym osobom podstawowe środki do życia. Nasz rząd również informuje o możliwej pomocy z ich strony.

Zobacz wideo Manifestacja poparcia pod ambasadą Ukrainy w Baku. Azerbejdżan zbiera pomoc dla dotkniętych wojną

Czy 500 plus dla Ukraińców wejdzie w życie?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała dobre wieści dla uchodźców z Ukrainy. Na konferencji, która miała miejsce 1 marca, zapowiedziała zmiany w prawie, które mają ułatwić Ukraińcom osiedlenie się i podjęcie pracy w Polsce. Osoby te będą mogli liczyć też na 500 plus. Aby mogło tak się stać, potrzebna jest specustawa. Tak wypowiedziała się w tej sprawie:

Obok zapewnienia bezpieczeństwa, które jest tym pierwszym i niezbędnym krokiem, ważne jest też wsparcie uchodźców z Ukrainy w dalszej perspektywie

Zatrudnienie Ukraińców: rząd zwraca uwagę, że jest to bardzo ważne

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zwróciła uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt dotyczący uchodźców z Ukrainy. Jak wyjaśniła:

Wsparcie, które przygotowujemy wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, związane jest z zabezpieczeniem i przede wszystkim otwarciem rynku pracy. Obywatele Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, będą mieli swobodny dostęp do polskiego rynku pracy

Rodzinny kapitał opiekuńczy i 500 plus. Ukraińcy będą mogli skorzystać pod pewnymi warunkami

O świadczenie wychowawcze i rodzinny kapitał opiekuńczy mogą starać się obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Dokumentem potwierdzającym legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce może być, m.in karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy", zezwolenie na pobyt stały lub karta stałego pobytu, ale także decyzja o:

  • o przyznaniu statusu uchodźcy
  • o udzieleniu ochrony uzupełniającej
  • o udzieleniu zgody na pobyt ze względów humanitarnych
  • o udzieleniu zgody na pobyt tolerowany
  • o udzieleniu ochrony czasowej w Polsce
Więcej o: