Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl
Akcję promuje list w dwóch językach: polskim i ukraińskim, który znajdziecie pod tym linkiem. Oto treść listu w polskiej wersji językowej:
Cześć Dziewczyny! Witajcie w Polsce. Dobrze, że jesteście. Całe i zdrowe. To jest najważniejsze. Wiemy, że Wasi chłopcy, ojcowie, synowie i przyjaciele zostali w Ukrainie. I że jest to dla Was bardzo trudne. Strach, rozpacz, zagubienie, smutek, tęsknota. I tak każdego dnia. Ale też nadzieja, wbrew wszystkiemu i wszystkim. Nie rozumiemy tego, co się dzieje. Nawet nie wiemy, jak zareagować. Wiemy jednak, co czujemy i co możemy zrobić. Chcemy spróbować stworzyć dla Was drugi dom. Dom, w którym przeczekacie ten okropny czas i w którym zostaniecie. Tak długo, jak będziecie tego chciały. Wiemy, że musicie sobie to jeszcze wszystko poukładać. Mieszkanie, pracę, opiekę nad dziećmi... Ale nie martwcie się. Pomożemy Wam. Jesteśmy tu dla Was. Nie jesteście same. I nigdy same nie będziecie. Możecie na nas liczyć. Dziewczyny z Polski
8 marca wystartowała strona www.czescdziewczyny.pl i to tu można podpisać się pod listem.
Dziś też każda Polka może wrzucić na swoje social-media krótki filmik, w którym przywita swoimi słowami dziewczyny z Ukrainy z hasztagami #czescdziewczyny i #drugidom.
Screen ze strony czescdziewczyny.pl Kulczyk Foundation
Długofalowa pomoc
Z inicjatywy Kulczyk Foundation utworzono także specjalny Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy "Cześć, Dziewczyny!". Za jego pośrednictwem będą gromadzone pieniądze na długofalową pomoc dla wszystkich Dziewczyn i ich rodzin, by mogły odnaleźć się w Polsce.
Fundusz powstał we współpracy z Patronite, gdyż inicjatorom zależy na stałym wsparciu i regularnych wpłatach od darczyńców. Kwoty mogą być niewielkie, ale dzięki dłuższemu zobowiązaniu będzie można budować dla Dziewczyn wieloletnią pomoc. Środki z Funduszu sfinansują projekty, których celem będzie zapewnienie Dziewczynom z Ukrainy:
Na stronie można znaleźć i podpisać list skierowany do Dziewczyn z Ukrainy. Warto wspomnieć, że podpisało się pod nim już wiele znanych Polek. To m.in.:
Pokażmy, że jesteśmy z Dziewczynami z Ukrainy i nie zostawimy ich w potrzebie. Ułatwmy im start w nowej rzeczywistości. Pomóżmy naszym Przyjaciółkom znaleźć mieszkanie, pracę, przedszkole czy szkołę. Polska może stać się dla nich drugim domem.
List po polsku i ukraińsku znajdziesz tutaj >>
Partnerzy projektu: Akcja Menstruacja, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Jak Wychowywać Dziewczynki, Miasto Hrubieszów, Patronite, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Projekt Masterki, Risk Made in Warsaw, Szajn
Partnerzy medialni: "Fakt", "Forbes Women", "Gazeta Wyborcza", Gazeta.pl, Noizz, Ofeminin, Onet, TOK FM, Wirtualna Polska, "Wysokie Obcasy", Wydawnictwo Agora