Tę darmową aplikację powinien mieć każdy, kto chce pomóc uchodźcom z Ukrainy

Polacy niemalże od razu po tym jak rosyjskie wojska weszły do Ukrainy, ruszyli do pomocy. Powstały zbiórki, wielu też zaoferowało pomoc w transporcie, czy przyjęło uchodźców pod swój dach. Aplikacja "Ratownik", którą od teraz może pobrać każdy na swój smartfon, ma pomóc w logistyce tego ogromnego przedsięwzięcia.

Więcej o obecnej sytuacji w Ukrainie przeczytasz na Gazeta.pl

Miliony Polaków chcą pomagać. Wiele osób zorganizowało zbiórki pieniędzy, żywności czy odzieży. Niektórzy jeżdżą od początku wojny na granicę i oferują swój transport dla przybyłych uchodźców. Inni udostępniają swoje mieszkania w tym trudnym dla Ukraińców czasie. Natomiast pewne jest, że aby zapanować nad logistycznym chaosem, który powstał w wyniku tak ogromnej pomocy, warto jest się wspomóc np. aplikacją "Ratownik", która znana jest na rynku od lat, ale teraz dzięki nowym funkcjom pomoże również wszystkim tym, którzy uciekli przed wojną ze swojego kraju. 

Zobacz wideo

Dzięki tej aplikacji każdy staje się "Ratownikiem Obywatelskim"

Do tej pory aplikacja "Ratownik" bardzo szybko rozwijała się poprzez tworzenie największej w Polsce mapy potwierdzonych defibrylatorów (AED). Na początku marca do użycia miał zostać oddany moduł RescueNET, który służy do wzywania pomocy i informowania o znajdujących się w pobliżu ratownikach. Teraz na potrzeby obecnej sytuacji moduł RescueNET został dostosowany i rozwinięty o dodawanie punktów specjalnych. 

Każdy obywatel Ukrainy przekraczając granicę, może zlokalizować punkty specjalne, gdzie poza punktami zbiórki darów i ich wydawania, będzie można znaleźć punkt medyczny, nocleg, tłumaczenia czy też opiekę psychologa. Do aplikacji dołączają Ratownicy Obywatelscy, którzy dodają punkty specjalne, jak i oznaczają swoją dostępność, aby móc udzielić pomocy potrzebującym.

- czytamy w opisie aplikacji. 

Aplikacja działa w dwóch językach polskim i ukraińskim. Polska Organizacja Ratownicza wsparła autorów aplikacji do jej dostosowania tak, aby wesprzeć koordynację udzielania pomocy i bieżącej sytuacji. Wiele osób chce pomóc, ale brakowało jednego systemu łączącego potrzebującego z oferowaną pomocą. Do tej pory w aplikacji "Ratownik" działało ponad 6 tysięcy ratowników, głównie po szkoleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Od teraz "Ratownikiem Obywatelskim" może zostać każdy, kto chce udzielić pomocy uchodźcom.

Cześć, Dziewczyny! Mówimy "Cześć!" ukraińskim Dziewczynom, które przyjeżdżają do Polski. I nie kończymy na powitaniu

Jak działa aplikacja "Ratownik"?

Po zalogowaniu się do aplikacji każdy z jej użytkowników musi założyć konto i uzupełnić wymagane dane. Uchodźca ma możliwość znalezienia na mapie jednego z sześciu możliwych punktów specjalnych, a użytkownik chcący udzielić pomocy może też takie punkty dodać do mapy. W ten sposób aplikacja "ratownik" daje narzędzie ułatwiające logistykę i opanowanie problemów logistycznych.

Teraz w aplikacji każdy z nas może dodać 10 różnych punktów specjalnych:

  • punkt medyczny
  • oferta i lokalizacja noclegu
  • punkt zbiórki darów
  • punkty dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby
  • tłumaczenia
  • punkty wsparcia psychologicznego
  • transport
  • punkt rejestracyjny
  • pomoc drugiego człowieka 
  • praca 

Każdy, kto dołącza do aplikacji z chęcią niesienia pomocy, od razu staje się "Ratownikiem Obywatelskim". Dodając punkt specjalny, dodający staje się też jego administratorem. Z tego co się dowiadujemy, obecnie trwają również pracę nad możliwością użycia aplikacji "Ratownik" do wzywania pomocy w Ukrainie.

Ruszyła także zbiórka na zapotrzebowanie medyczne i pomoc humanitarną dla Ukrainy. Za zebrane środki "Polska Organizacja Ratownicza" kupuje najpotrzebniejsze rzeczy i przekazuje je obywatelom Ukrainy i organizacjom, zajmującym się właśnie pomocą humanitarną. 

To, co się wydarzyło, jest to dla nas wciąż niewyobrażalne, tym samym apelujemy do wszystkich o wsparcie i pomoc. Wpłat można dokonywać bezpośrednio na konto organizacji: 73 1600 1462 1824 8127 5000 0001, Polska Organizacja Ratownicza, ul. Muchoborska 14, 54-424 Wrocław z dopiskiem „dla Ukrainy".

- czytamy w komunikacie. 

Aplikację "Ratownik" można pobrać za darmo w Apple Store i Google Play.

Mikołaj Krawiecki Mikołaj Krawiecki z "Top Model" przerwał karierę, by pomagać Ukrainie. Teraz prosi o wsparcie

Więcej o: