Władimir Putin często przypina do piersi taką wstążkę. W niektórych krajach jest zakazana

Prezydent Rosji na oficjalnych spotkaniach i uroczystościach często pojawia się z pomarańczowo-czarną wstążką wpiętą w klapę marynarki. Symbol ten nie bez powodu w wielu krajach wzbudza spore kontrowersje.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Czego spodziewać się po wizycie Bidena w Polsce?

Pomarańczowo-czarna wstążka to symbol nawiązujący do Orderu świętego Jerzego, który jest przyznawany w Rosji za szczególnego wojskowe zasługi. Pomarańczowy kolor symbolizuje w nim ogień, a czarny dym. Jednak w ostatnich latach takie wstążki zostały spopularyzowane w Rosji i noszą je nie tylko wojskowi. 

Symbol zwycięstwa w wojnie

Od 2005 roku w Rosji pomarańczowo-czarne wstążki są bardzo popularne. Stały się one nawet symbolem zwycięstwa nad Niemcami w II wojnie światowej. 17 lat temu agencja RIA Nowosti zapoczątkowała akcję, której celem było bezpłatne rozprowadzanie takich wstążek. Działania te podejmowane są od tego czasu każdego roku na przełomie kwietnia i maja. Finansuje je budżet Federacji Rosyjskiej. Na popularyzację tego symbolu wpłynął na pewno także fakt, że Władimir Putin na oficjalnych uroczystościach często pojawia się z taką wstążką wpiętą w klapę marynarki

 

Wstążka, która wzbudza kontrowersje

Jednak nie wszędzie pomarańczowo-czarna wstążka budzi dobre skojarzenia. Z czasem stała się ona symbolem agresji Rosji na inne państwa. Dlatego też w wielu miejscach noszenie jej jest obecnie zakazane.

Przykładowo, w Ukrainie wstążkę uznaje się za symbol separatyzmu. Często widywani są z nimi prorosyjscy separatyści na Krymie oraz w Donbasie. - Tak zwana wstążka św. Jerzego już od dawna jest symbolem rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Z kolei w Gruzji takie wstążki od lat uznawane są za symbol nacjonalizmu rosyjskiego.

Kim są współczesne Ukrainki? "Matka-Ukrainka" to można by rzec siostra "Matki-Polki". Ale nie jest to jedyny model

Więcej o: