Grammy 2022. Nagle na ekranie pojawił się Wołodymyr Zełenski i zaapelował do całego świata

Nie wydarzyło się to na Oscarach, ale na Grammy już tak. Podczas wręczenia nagród nagle na ekranie pojawił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Załenski, który w swojej przemowie zaapelował do całego świata, by nie milczeli.

Więcej o obecnej sytuacji w Ukrainie przeczytacie na Gazeta.pl

Wiele osób czuło niesmak po tym jak na tegorocznej gali Oscarów poświęcono zaledwie chwilę na to, aby upamiętnić ofiary wojny w Ukrainie i w ogóle wspomnieć o tym, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Organizatorzy Grammy nie popełnili tego błędu i nie tylko powiedzieli znacznie więcej, ale przede wszystkim oddali głos prezydentowi Ukrainy, Wołodymirowi Zełenskiemu. 

Zobacz wideo

"Wspierajcie nas jakkolwiek, ale nie ciszą"

Każde wystąpienie prezydenta Ukrainy jest niezwykle przejmujące. Nie tak dawno, kiedy Wołodymyr Zełenski przemawiał w naszym sejmie, zebrał owacje na stojąco. Tym razem w swojej przemowie poprosił świat, by nie milczał. 

Zaręczyny pary ukarińskich żołnierzyZaręczyny w obliczu wojny. Poruszające nagranie z Ukrainy. "Miłość będzie żyć wiecznie"

- Cisza zniszczonych miast i zabitych ludzi. Nasze dzieci rysują spadające rakiety, a nie spadające gwiazdy. Ponad 400 dzieci zostało rannych, a 153 dzieci zginęło. I nigdy nie zobaczymy, jak rysują. Nasi rodzice są szczęśliwi, jeśli się obudzą o poranku, w schronach przeciwbombowych, ale żywi. Ci, których kochamy, nie wiedzą, czy znowu będziemy razem. Wojna nie daje nam możliwości wyboru, kto przeżyje, a kto pozostanie w wiecznym milczeniu. Nasi muzycy noszą zbroje zamiast smokingów. Śpiewają w szpitalach rannym, nawet tym, którzy ich nie słyszą. - mówił Wołodymyr Zełenski.

Bronimy naszej wolności do życia, kochania i dźwięku. W naszym kraju walczymy z Rosją, która niesie koszmarną ciszę razem ze swoimi bombami. Śmiertelną ciszę. Wypełnijcie tę ciszę waszą muzyką. Wypełnijcie ją dzisiaj, aby opowiedzieć naszą historię. Mówicie prawdę o tej wojnie w swoich kanałach społecznościowych, w telewizji. Wspierajcie nas w każdy możliwy dla was sposób. Jakkolwiek, ale nie ciszą. A później nadejdzie pokój w naszych miastach, które zniszczyła ta wojna. Czernichów, Charków, Wołnowacha, Mariupol i inne. One już są legendą. Jednak marzę, żeby żyły i były wolne, wolne jak wy na scenie Grammy. 

- podsumował. 

Po przejmujących słowach prezydenta Ukrainy na scenie pojawił się John Legend w towarzystwie ukraińskich artystek, między innymi poetki Ljuby Jakimczuk.

Ivanka Trump wspiera UkrainęIvanka Trump wysłała Ukraińcom milion posiłków. Ale ludzie zarzucają jej hipokryzję

Więcej o: