Zełenski zwrócił się do matek rosyjskich żołnierzy. "Nie mogłyście być nieświadome tego, co drzemie w waszych dzieciach"

- Matka każdego rosyjskiego żołnierza powinna zobaczyć ciała zabitych ludzi w Buczy, Irpieniu, Hostomlu - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poruszającym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, po tym, jak ukraińskie wojska odkryły ciała setek zabitych cywilów w podkijowskim mieście Bucza.

Więcej o obecnej sytuacji w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

- Dlaczego dusili kobiety po tym, jak wyrywali im kolczyki z uszu? Jak można było gwałcić kobiety i zabijać je na oczach dzieci? Jak można było gwałcić kobiety i zabijać je na oczach dzieci? Znęcać się nad ich ciałami nawet po śmierci? Po co miażdżyli czołgami ciała ludzi?- zwrócił się do matek rosyjskich żołnierzy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, po tym jak ukraińskie wojska odkryły setki ciał zabitych cywilów w odzyskanym mieście Bucza na północny zachód od Kijowa.

Zobacz wideo

Wołodymyr Zełenski do rosyjskich matek: nawet jeśli wychowałyście szabrowników, jak to się stało, że zostali też rzeźnikami?

- Setki zabitych ludzi, zakatowanych, rozstrzelanych cywilów. Ciała na ulicach, zaminowane terytorium, zaminowane są nawet ciała zabitych. Wszędzie skutki szabrownictwa - wyliczał prezydent na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. - Na naszej ziemi było skoncentrowane zło: zabójcy, kaci, gwałciciele, szabrownicy, którzy nazywają siebie armią. I którzy zasługują tylko na śmierć po tym, co zrobili - stwierdził dosadnie.

- Rosyjskie matki! Nawet jeśli wychowałyście szabrowników, jak to się stało, że zostali też rzeźnikami? Nie mogłyście być nieświadome tego, co drzemie w waszych dzieciach. Nie mogłyście nie widzieć, że są pozbawieni ludzkich odruchów. Że nie mają dusz. Serc - mówił Zełenski.

Cześć, Dziewczyny! Kobiety z Polski i Ukrainy jednoczą siły i powołują Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie

- Wasza kultura i ludzkie oblicze zginęły wraz z zabitymi Ukraińcami i Ukrainkami - mówił z kolei do Rosjan, podkreślając, że rosyjscy żołnierze zabijali świadomie, czerpiąc z tego przyjemność.

Prezydent poinformował także o zamiarze stworzenia w Ukrainie specjalnego mechanizmu prawnego, który miałby pozwolić na przeprowadzenie śledztwa w sprawie każdej zbrodni popełnionej przez Rosjan na terytorium Ukrainy. Zapowiedział również, że zbrodnie wojenne dokonane przez wojska rosyjskie w Ukrainie będą głównym tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, a na Rosję zostaną nałożone kolejne sankcje. Jak jednak dodał, nie są one wystarczające. - Potrzebne są jeszcze wnioski. Nie tylko w sprawie Rosji, ale też w sprawie politycznego zachowania, które faktycznie pozwoliło temu złu przyjść na naszą ziemię - dodał.

 

Wojna w Ukrainie. Jak pomagać najbardziej potrzebującym? Wojna w Ukrainie. Jak pomagać najbardziej potrzebującym? Oto najważniejsze informacje

Więcej o: