Ołena Zełenska o rannych rodakach. Opublikowała poruszające zdjęcia. "W naszej mocy jest przekształcenie traumy w życie"

Pierwsza dama Ukrainy po raz kolejny zabrała głos, wykorzystując swoje zasięgi w mediach społecznościowych do nagłośnienia dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się obywatele objętej wojną Ukrainy. - Każdego dnia wojna poważnie rani setki Ukraińców w każdym wieku i każdej płci - podkreśliła pierwsza dama, publikując wstrząsające zdjęcia rannych rodaków.

Więcej o aktualnej sytuacji w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Ołena Zełenska po raz kolejny zabrała głos, zwracając uwagę na dramatyczną sytuację, w jakiej znaleźli się obywatele objętej wojną Ukrainy. Uprzednio zwróciła się do rodaków, wyrażając podziw dla ich walecznej postawy, z jaką stawiają czoła rosyjskiej inwazji, a także oddała hołd poległym wolontariuszom, którzy zginęli, niosąc pomoc potrzebującym. Teraz z kolei opublikowała poruszający wpis poświęcony kolejnym ofiarom wojny, które w wyniku rosyjskiej agresji stały się osobami niepełnosprawnymi.

Zobacz wideo

Ołena Zełenska: "Każdego dnia wojna poważnie rani setki Ukraińców w każdym wieku i każdej płci"

Zełenska dołączyła do wpisu wstrząsające zdjęcia, na których widać osoby, które zostały poważnie ranne w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Piętnastoletnia Masza Feszczenko z Zaporoża straciła nogę po ostrzale wroga - wymieniała. - Jurij Vetkin, scenarzysta i wojskowy z Czernihowa, przeżył atak czołgu, który również pozbawił go nogi. Aleksander Czekmariew stracił nogę podczas próby opuszczenia okupowanej Buczy, podczas gdy jego samochód został zestrzelony przez rosyjski transporter opancerzony. Żona i synowie zginęli… - kontynuowała.

- Każdego dnia wojna poważnie rani setki Ukraińców w każdym wieku i każdej płci. Jest coraz więcej osób niepełnosprawnych - podkreśliła Zełenska. - Ci, którzy wczoraj nie byli niepełnosprawni, muszą przyzwyczaić się do nowego stylu życia. Potrzebują rehabilitacji - zarówno psychicznej, jak i fizycznej - dodała.

 

Pierwsza dama podkreśliła także, że życie osób, które znalazły się w tej nowej i jakże trudnej dla nich sytuacji, musi trwać bez względu na okoliczności, a kraj musi im pomóc w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości.

- Obecnie Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Ubezpieczeń Zdrowotnych i przy wsparciu ekspertów opracowuje specjalny dokument elektroniczny - Indywidualny Plan Rehabilitacji. Będzie dla wszystkich, którzy tego potrzebują, a osobom niepełnosprawnym umożliwi powrót do zdrowia i powrót do aktywnego życia - społecznego i osobistego - ogłosiła Zełenska. - Wojna może być traumatyczna. Ale w naszej mocy jest przekształcenie traumy w życie. Tak wygramy - zapewniła.

Więcej o: