Rosyjska wdowa opłakuje śmierć męża i nie wierzy w wojnę w Ukrainie. "Cały świat jest przeciwko nam"

Rosyjska propaganda trwa w najlepsze. Wielu Rosjan do dziś nie dopuszcza do siebie myśli, że wojna w Ukrainie i zbrodnie, które mają tam miejsce, dzieją się z rąk obywateli tego kraju. Wdowa po zmarłym żołnierzu w rozmowie z BBC wyznała, że teraz cały świat odwrócił się od Rosji.

Więcej o obecnej sytuacji w Ukrainie znajdziecie na Gazeta.pl

Cmentarz w Stawropolu to miejsce, w którym chowana jest część poległych w Ukrainie Rosjan. Nie każdy żołnierz może tam jednak spocząć. Na tym cmentarzu chowani są tylko ci z najbardziej elitarnych jednostek. Według oficjalnych informacji płynących z Kremla są to "żołnierze polegli w specjalnej operacji wojskowej" prezydenta Putina w Ukrainie. Dziennikarz BBC zaczepił kilka osób, przechadzając się po cmentarzu. To co mu powiedzieli, wielu z nas nie mieści się w głowie. 

Zobacz wideo

Rosjanie nie wierzą w wojnę w Ukrainie 

Dziennikarz BBC przechadzając się po cmentarzu spotkał Dmitryja. Mężczyzna przyszedł odwiedzić grób swojego przyjaciela, spadochroniarza Siergieja. - "Był jak drugi ojciec dla mnie i dla chłopaków" – mówi mi Dmitryj. "Kochamy go, szanujemy go i opłakujemy go" - dodaje. Opłakując przyjaciela, przyznał również, że nie wierzy w doniesienia o zbrodniach wojennych, które mieliby rzekomo popełnić jego rodacy. 

Nigdy im nie uwierzę. Wiem, jak mój dowódca Siergiej nauczył nas działać. Ufam moim towarzyszom i mojej armii. Nigdy nie zrobiliby takich rzeczy

- powtarzał. 

Warto dodać, że Sekretarz Generalny ONZ nazwał działania Kremla "pełną inwazją", jednak obywatele tego kraju nie chcą w to uwierzyć. 

Dziennikarz, kontynuując rozmowę tłumaczy swojemu rozmówcy, że wiele śledztw w tej sprawie jest w toku. 

A co by było, gdyby pokazano ci solidne dowody na to, że doszło do przestępstw? Czy wtedy w to uwierzysz?

- zapytał reporter. 

Jestem pewien, że nie będzie żadnych dowodów. Jestem pewny.

- odpowiedział Dimitryj.

Wdowa po zmarłym mężu twierdzi, że cały świat jest przeciwko Rosji 

Reporter spotkał się również z wdową zmarłego Siergieja. Łada, bo tak ma na imię kobieta, powtarza, że wciąż nie może uwierzyć w to, że jej mąż nie żyje. Kobieta nie dopuszcza też do siebie myśli, że Rosjanie dopuścili się zbrodni wojennych. Co więcej, kobieta twierdzi, że to cały świat odwrócił się od Rosji i jest przeciwko niej. 

Wiem, że cały świat jest teraz przeciwko nam. Oskarżą Rosję o wszystko.

- mówi Łada.

Ta pewność, że Rosja ma rację, a Zachód się myli, jest zakorzeniona od lat w propagandowych mediach. Kreml wykorzystuje swoją kontrolę nad telewizją, aby przekonać Rosjan, że żyją w oblężonej fortecy, otoczonej przez wrogów NATO, Amerykę, Wielką Brytanię, UE, którzy od rana do nocy spiskują, by siać chaos w ich kraju. Medialny monopol prezydenta Putina pomógł mu również przekonać wielu, że Rosjanie na Ukrainie walczą z „nazistami", „neo-nazistami", „ultra-nacjonalistami" i "wyzwalają Ukrainę od faszyzmu", tym samym tworząc równoległą rzeczywistość wokół wydarzeń.

Wszystkie niezależne media, z których Rosjanie mogli czerpać informację, zostały zamknięte lub zablokowane, dlatego dostęp do alternatywnych poglądów w Rosji jest coraz trudniejszy. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

***

Więcej o: