Zbrodnicza strategia wojenna. ONZ alarmuje: Rosyjscy żołnierze dostają viagrę, by gwałcić ukraińskie kobiety

O tym, że rosyjscy zbrodniarze otwarcie stosują gwałt jako strategię wojskową w Ukrainie, alarmują przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak wskazuje przedstawicielka ONZ ds. przemocy seksualnej w czasie konfliktów, "gwałt to celowa taktyka dehumanizowania ofiar".
Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zmienił się dowódca sił rosyjskich, który jest znany z okrutnych metod walki

Bestialskie zbrodnie wojenne, których rosyjska armia dopuszcza się od 24 lutego br. w Ukrainie, są częścią celowej "strategii wojskowej" - przekazała w rozmowie z francuską agencją informacyjną AFP specjalna przedstawicielka ONZ ds. przemocy seksualnej w czasie konfliktów, Parmila Patten. 

Kiedy kobiety są więzione i gwałcone przez wiele dni, kiedy gwałceni są mali chłopcy i mężczyźni, kiedy widzimy serię okaleczeń narządów płciowych, kiedy słyszymy, jak kobiety zeznają, ze rosyjscy żołnierze są wyposażani w Viagrę, jest to wyraźna strategia wojskowa

- oznajmiła.

Zaznaczyła również, że z zeznań Ukrainek i Ukraińców, którzy doświadczyli gwałtów wynika, że przemoc seksualna stosowana przez rosyjskich najeźdźców "to celowa taktyka dehumanizowania ofiar".

Rosyjscy zbrodniarze gwałcą i torturują kobiety, dzieci oraz mężczyzn. Raport ONZ

Patten przekazała też, że dotychczas ONZ zebrała informacje na temat ponad 100 przypadków gwałtu lub napaści na tle seksualnym w Ukrainie od czasu inwazji. - Ofiarami są przede wszystkim kobiety - powiedziała. Ale też, jak dodała - także mężczyźni i dzieci.

W raporcie ONZ z zeszłego miesiąca wskazano, że rosyjscy zbrodniarze dopuszczali się gwałtów na dzieciach. Niektóre z nich miały po cztery lata. W zeszłym tygodniu natomiast, amerykański dziennika "Washington Post" opisał historię 52-letniej Ukrainki Ałły z Izium, którą wraz z mężem rosyjscy żołnierze więzili przez 10 dni. Przez ten czas kobieta była przez nich torturowana i gwałcona, a także rażona prądem.

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne) Gwałty "rosyjską strategią wojskową". "Żołnierze wyposażeni w viagrę"

Pod koniec września br. Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza powołana przez ONZ ds. zbadania przebiegu wojny rozpętanej przez Rosję w Ukrainie opublikowała wykaz przerażających okrucieństw, których armia agresora dopuściła się w czterech regionach zaatakowanego kraju. Od samego początku wojny najeźdźcy dopuszczają się ludobójstwa ukraińskiej ludności cywilnej.

Rosyjskie wojska gwałciły i torturowały dzieci, przeprowadziły 'dużą liczbę' egzekucji i popełniły inne zbrodnie wojenne

- napisano w prawnej ekspertyzie ONZ.

Należy podkreślić, że rezolucję w sprawie przemocy seksualnej podczas konfliktów zbrojnychm, ONZ przyjęła 19 czerwca 2008 roku. Określono w niej, że "gwałt i inne formy przemocy na tle seksualnym, mogą stanowić zbrodnię wojenną, zbrodnię przeciwko ludzkości lub konstytutywny element ludobójstwa".

Źródła: AFP/Washington Post/Business Insider/Twitter

Więcej o: