Bez filtrów, makijażu, Photoshopa... Gwiazdy na co dzień wyglądają tak samo jak my

Żyjemy w czasach, w których upiększanie zdjęć czy materiałów wideo nigdy nie było prostsze i tak powszechnie dostępne. Idealnie gładka skóra, węższy nos lub pełniejsze usta za pomocą kilku ruchów na ekranie telefonu. Jednak te "idealne" obrazki, które często widzimy w sieci, zwykle nijak mają się do rzeczywistości, a mimo wszystko sprawiają, że coraz więcej nastolatek i młodych kobiet ma problemy z samoakceptacją.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Od kilku lat wystarczy zaledwie jeden ruch, by włączyć filtr na Instagramie czy TikToku, który perfekcyjnie wygładzi skórę czy nawet delikatnie zmieni rysy twarzy. Nie wspominając już o innych aplikacjach do obróbki zdjęć, przy użyciu których można niemal całkowicie zmienić wygląd twarzy, a nawet ciała. Niestety, mimo tego, że w ostatnim czasie wiele mówi się o szkodliwości tego typu praktyk, nadal wiele osób z ogromnymi zasięgami w sieci poddaje swoje zdjęcia obróbce, wmawiając obserwatorom zupełnie co innego. Zdaniem ekspertów to główny powód, dla którego pod gabinetami chirurgów plastycznych ustawiają się coraz większe kolejki.

Zobacz wideo Sandra Kubicka ocenia swoje makijaże

Nieuczciwe praktyki w sieci

Rozmawiając z różnymi wizażystkami, wielokrotnie słyszałam historie o tym, jak kobiety przychodząc na makijaż, pokazywały zdjęcia (ewidentnie poddane retuszowi), mówiąc, że właśnie tak chcą wyglądać. I jakież było ich zdziwienie, gdy choć w lusterku widziały przepiękny make up, o który im chodziło, ich skóra nie wyglądała tak jak ta na zdjęciu. No niestety… Skóra ma swoją fakturę, ma zmarszczki, pory, a czasem niedoskonałości i to jest całkowicie normalne! I nawet najlepsza makijażystka z najdroższymi kosmetykami nie sprawi, że cera będzie wyglądać jak ta ze zdjęcia potraktowanego Photoshopem. Nie istnieje magiczny sposób na to, by makijażem zlikwidować zmarszczki, niedoskonałości czy pory. O stan cery można zadbać odpowiednio dobraną pielęgnacją, ale to wymaga systematycznej pracy. Już najwyższy czas, by zacząć normalizować naturalny wygląd skóry. Bądźmy szczerzy - jej nie da się wygładzić kosmetykami w taki sposób, jak filtrem z mediów społecznościowych.

 

Gwiazdy bez filtrów i makijażu

Od jakiegoś czasu jednak coraz więcej znanych kobiet z show-biznesu publikuje w mediach społecznościowych zdjęcia lub nagrania bez makijażu, udowadniając, że na co dzień wcale nie wyglądają jak na okładkach kolorowych magazynów. To m.in. Katarzyna Cichopek, Izabela Janachowska, Karolina Szostak czy Doda, która kiedyś, publikując zdjęcia bez makijażu, napisała na swoim instagramowym profilu: "Nie maluję się w ogóle od paru lat na co dzień, wiem, że większość z was mi nadal nie wierzy (...), ale cały czas uważam, że brak make upu to najlepszy kosmetyk dla cery".

 

Na Instagramie znaleźć można także wiele różnych profili, które publikują zdjęcia gwiazd bez retuszu. Doskonale widać na nich prawdziwą strukturę skóry celebrytek uchodzących za "ideały bez skazy". A prawda jest taka, że w realnym życiu ideały nie istnieją. 

 

Tego typu zdjęcia publikowane w sieci pokazują kobietom, że niedoskonałości, zmarszczki czy przebarwienia to coś absolutnie normalnego, co dotyczy każdej z nas i nie są one absolutnie żadnym powodem wstydu czy tego, by chować się za filtrami, oszukując nie tylko innych, lecz przede wszystkim samych siebie. 

Więcej o: