Mit: Im więcej wsypiesz proszku, tym pranie będzie czystsze.
Fałsz. Za dużo proszku wywoła niepożądaną reakcję chemiczną. Roztwór wody w pralce będzie przesycony środkami piorącymi i więcej proszku po prostu nie rozpuści. W praktyce oznacza to, że pranie nie będzie dobrze wypłukane, może na nim osiadać proszek. A to wszystko może prowadzić do alergii skórnych.
Warto pamiętać o tym, że nowoczesne pralki dają możliwość redukcji utraty detergentu do minimum i zwiększają skuteczność środka piorącego. Zwiększają tym samym skuteczność prania, wykorzystując w 100 proc. proszek.
Mit: Przed włożeniem do pralki spodnie trzeba przewracać na lewą stronę.
Prawda. Przewracanie wszystkich ubrań na lewą stronę, nie tylko spodni, może w łatwy sposób zapobiec wypłukiwaniu się barwnika z tkanin, czyli ich płowieniu. Warto w ten sposób prać nawet ręcznie!
Jak często prać biustonosz? Fot. Barbara Krawcowicz/Flickr.com Fot. Barbara Krawcowicz/Flickr.com
Mit: Im dłuższy program piorący, tym wyższe będą rachunki za prąd.
Fałsz. Najwięcej energii pralka zużywa podczas podgrzewania wody. Czas prania nie ma więc żadnego znaczenia. Więcej obrotów oznacza krótsze wirowanie, czyli zużycie energii się wyrówna.
Mit: Ubrania alergików trzeba prać ręcznie.
Fałsz. Większość dostępnych na rynku pralek jest przyjazna dla alergików. Jeśli chcemy dodatkowego zabezpieczenia, możemy włączyć funkcję dodatkowego płukania. Ubrania zostaną porządnie wypłukane, więc nasza skóra będzie bezpieczna.
Mit: To dzięki szybkiemu wirowaniu wyjmujemy z pralki niemal suche ubrania.
Prawda. Im większa liczba obrotów prania, tym więcej obrotów w ciągu minuty wykona bęben, a tym samym ubranie szybciej wyschnie.
pranie fot. flikr.com, Tim Ranson (CC BY-ND 2.0) fot. flikr.com, Tim Ranson (CC BY-ND 2.0)
Mit: Przed włożeniem ubrań do pralki trzeba zapiąć wszystkie suwaki w ubraniach.
Prawda. Niestety rozpięte suwaki mogą podczas prania zahaczyć o inne ubrania, a tym samym je zniszczyć. Warto więc szczególnie delikatne rzeczy - np. koronkową bieliznę - prać dodatkowo w specjalnych woreczkach.
Mit: Buty można prać w pralce.
Prawda. Niestety nie tyczy się do wszystkich modeli. Są buty, które absolutnie nie nadają się do prania mechanicznego. Nie chodzi tylko o szpilki, kozaki czy japonki. Liczy się przede wszystkim materiał, z których buty zostały wykonane. Bez problemu możemy prać w pralce tenisówki i obuwie sportowe. Buty skórzane, zamszowe czy nawet ze skóry ekologicznej po praniu w pralce nie będą się nadawały do noszenia.
Mit: W czasie dłuższego cyklu prania pralka zużywa więcej wody.
Fałsz. Zużycie wody zależy wyłącznie od ilości pranych ubrań i proszka do prania.