Seks starszych osób czyni je zdrowszymi i szczęśliwszymi - wyniki nowych badań

Chociaż statystycznie wraz z wiekiem poziom aktywności seksualnej spada, to dla wielu starszych osób pozostaje on ważną częścią ich życia. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że brak seksu na starość może wiązać się z problemami w sferze fizycznej i psychicznej.
Zobacz wideo

Jak podaje portal theconversation.com w ostatniej ankiecie brytyjskich naukowców z uniwersytetów w Leeds, Londynie i Manchesterze wynika, że dla wielu starszych osób seks pozostaje ważną częścią życia. Okazuje się, że spadek aktywności fizycznej u dojrzałych osób nie jest tak duży, jak się powszechnie przyjmuje.

Seks w dojrzałym wieku, to dobry sposób na utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego

Z badań wynika, że 85 procent mężczyzn w wieku od 60 do 69 lat pozostaje aktywnymi seksualnie. 60 procent seniorów w wieku 70-79 lat deklaruje aktywność seksualną, a większy spadek zanotowano tylko u mężczyzn mających więcej już 80 lat. Wśród tej grupy wiekowej tylko 32 procent badanych deklarowało, że nadal uprawia seks. W tych statystykach gorzej wypadają kobiety, chociaż tak samo jak panowie, nadal deklarują chęć uprawiania seksu mimo podeszłego wieku.

Według naukowców większa liczba osób starszych, która jest aktywna seksualnie, jest dobrą wiadomością, ponieważ według najnowszych badań osoby takie są mniej narażone na problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Wynika z nich, że mężczyźni, którzy uprawiają mniej seksu w dojrzałym wieku, częściej chorowali na raka i inne choroby przewlekłe. Mężczyźni i kobiety, którzy nie są aktywni seksualnie zgłaszali też częściej wątpliwości co do swojego stanu zdrowia.

Ponadto aktywne seksualnie osoby starsze są bardziej zadowolone z życia, w porównaniu do osób, które nie uprawiają seksu. W przypadku tych drugich diagnozowane jest gorsze samopoczucie oraz obniżenie pożądania seksualnego. Dodatkowo mężczyźni, którzy uprawiają seks mają lepszą sprawność poznawczą od panów, którzy tego nie robią.

Poprawa nastroju po seksie nie jest dla naukowców niczym nowym - wynika to z tego, że podczas seksu uwalniane są endorfiny, które gwarantują nam dobre samopoczucie. Dodatkowo "hormony szczęścia" zwiększają odporność organizmu, co może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby serca.

Więcej o: