Zmiana czasu w 2021 roku. Już wkrótce przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni

Nadchodzi zmora wielu z nas - zmiana czasu. I choć musimy pogodzić się z tym, że nasza noc będzie o godzinę krótsza, nie ma tego złego. Obecność słońca i ćwierkanie ptaków za oknem mogą okazać się najlepszym źródłem motywacji. Kiedy dokładnie przestawimy nasze zegarki?

Zmiana czasu jest dla wielu osób dużym problemem. Co zrobić, żeby przypadkiem nie zaspać do pracy? Oczywiście przestawić godzinę w odpowiednim momencie. Którego dnia zwrócić na to uwagę? W 2021 roku zmiana czasu na letni nastąpi w nocy z 27 marca na 28 marca, z godziny 2:00 na 3:00.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Dlaczego zmieniamy wskazówki zegara?

Tradycja zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie wzięła się tak naprawdę z ludzkiej wygody. W trakcie letnich miesięcy przesuwamy zegarki do przodu, ponieważ dzień jest dłuższy. W miesiącach zimowych – ciemniejszych, chcąc złapać jak najwięcej dnia, przesuwamy go o godzinę do tyłu. Dzięki temu niwelujemy odczuwanie zmiany wiosennej.

Zmiana czasu 2021. Czy na zawsze pożegnamy się z tą tradycją?

Od lat trwają spekulacje na temat tego, czy zmiana czasu jest potrzebna czy nie. Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało w tej sprawie projekt likwidacyjny, jednak prace nad nim zostały przerwane. Podobną sprawę wystosowano na poziomie Unii Europejskiej. Poparły ją Litwa, Szwecja oraz Finlandia. Ich interwencja doprowadziła do tego, że w 2018 roku przegłosowano rezolucję, która zapewniała, że ostatnia zmiana czasu nastąpi 3 lata później – czyli w 2021 roku. Mimo wszystko, Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii potwierdziła, że prace nad rezolucją zmniejszyły się wraz z rokiem 2019:

Działania ograniczyły się do wymiany korespondencji informacyjnej pomiędzy poszczególnymi krajami. Od marca 2020 (początek pandemii) jakakolwiek korespondencja w tym zakresie ustała. Niestety w bieżącym roku zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane. Zapowiadany termin na odstąpienie od zmiany czasu w 2021 roku raczej nie wydaje się być celem możliwym do osiągnięcia
Więcej o: